EUrologus #mifolyikbrusszelben

EUrologus EUrologus 2021. augusztus. 24. 19:35

Hiába szeretne a G7 időt nyerni, augusztus végén megszűnhet a kabuli reptér amerikai védelme

Az európai országok a világ legfejlettebb államai tömörítő G7-ek (Franciaország, Németország, Olaszország, Japán, az Egyesült Királyság, az Egyesült Államok, Kanada) találkozóján azt szerették volna elérni, hogy az USA, “ameddig szükséges” biztosítsa a kabuli repteret. Biden elnök azonban nem módosított a terveken.

A videókonferencián részt vett az Európai Unió és az Európai Tanács elnöke, az ENSZ, valamint a NATO főtitkára is. Joe Biden amerikai elnök azonban a CNN információi szerint hajthatatlannak mutatkozott, vagyis augusztus 31-ével megszűnik az afgán főváros repülőterének védelme.

Charles Michel, az Európai Tanács elnöke sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a legsürgetőbb feladatnak a szövetséges koalíció polgárainak, az afgán személyzetnek és családtagjainak biztonságos evakuálását tekintik. Egyúttal felszólították a mindenkori afgán vezetést, hogy a humanitarius segélyekhez való hozzáférést minden rászoruló számára tegyék lehetővé. Úgy tűnik, jelenleg ez az egyetlen módszer arra, hogy Afganisztánon belül az EU bármiféle segítséget nyújtson. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke közölte, hogy az EU befagyasztotta azt az egymilliárd eurós forrást, amelyet a következő költségvetési időszakban afganisztáni fejlesztésekre akartak fordítani. Ugyanakkor a segélyezési alapot közel négyszeresére növelik, ez erre az évre 200 millió eurót jelent.

A G7-es vezetők kijelentették, hogy “erkölcsi kötelesség” biztosítani a védelmet azok számára, akik veszélybe kerültek Afganisztánban. Ez különösen vonatkozik a nőkre és leányokra, gyermekekre, újságírókre, bírákra, mérnökökre, emberi jogi aktivistákra. Az európai uniós erőfeszítések arra irányulnak, hogy az Afganisztánnal szomszédos államokban megfelelő körülményeket teremtsenek azok számára, akiknek el kellett hagyniuk otthonukat, de meg kell akadályozni, hogy ezeket az emberet kihasználják az embercsempészek. Az viszont elkerülhetetlennek látszik, hogy Afganisztántól távol, például Európában is felbukkanjanak az afgán menekültek.

Ursula von der Leyen bejelentette, hogy a G7-es megbeszélésen Kanada és Nagy-Britannia közölte, növelik a befogadható menekültek számát. Hasonló hozzáállásra számítanak uniós országok részéről is, az ilyen vállalásokat az Európai Bizottság anyagi támogatásban fogja részesíteni. Charles Michel leszögezte, az EU meg tudja védeni a határait és ellenőrzés alatt tudja tartani a menekültáradatot. Hangsúlyozták, hogy nem lehet tovább halogatni a legális bevándorlási utak megteremtését, egy egységes uniós menekültügyi jogszabály keretein belül, amelyre az Európai Bizottság már tavaly szeptemberben javaslatot tett.

zöldhasú
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.