Ylva Johansson uniós biztos megerősítette: az utazási könnyítések nem vonatkoznának azokra, akik kínai vagy orosz koronavírus-oltást kapnak a jelenlegi tervek szerint.
Az Európai Bizottság tervezete szerint a közös európai vakcinaigazolásban csak az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) által engedélyezett oltások szerepelnének – erősítette meg pénteken Ylva Johasson belügyi uniós biztos.
Az Európai Bizottság egy digitális zöld igazoláson dolgozik, amely bizonyítaná, hogy valakinek van negatív PCR-tesztje, vagy átesett a betegségen, vagy beoltották egy, az EMA által engedélyezett vakcinával
– jelentette ki Johansson az uniós belügyminiszterek videokonferenciáját követő ülésen.
A biztos azt is elmagyarázta, hogy terveik szerint "mobiltelefonon lehetne felmutatni az igazolványt, hogy utazáskor bizonyítsuk, alacsony veszélyt jelentünk". Johansson arra is kitért, hogy a közös uniós dokumentumnak éppen az a célja, hogy a tagállamok lazítsanak a koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozásokon.
Az ügy előzménye, hogy a Bizottság tagjaninak csütörtöki ülésének kiszivárgott részletei szerint a biztosok abban egyeztek meg, hogy az unió közös védettségi igazolványát mégsem kaphatják meg azok, akiknek kínai vagy orosz védőoltást adtak be. Az Euronews információi szerint Margaritisz Szkínász alenök azt mondta: „az Európai Gyógyszerügynökség által nem engedélyezett oltóanyagokat nem vesszük be, mert azokra nem vonatkoznak az uniós felelősségvállalási szabályok és a minőségbiztosítási eljárás sem”.
Ez gondot okozhat a magyarok számára, akiket kínai vagy orosz vakcinával oltottak be, hiszen nem kaphatták meg az uniós igazolást addig, ameddig ezek az oltóanyagok nem mennek át az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) jóváhagyási folyamatán. Az orosz Szputnyik V vizsgálata már elindult, a Sinopharm még nem kért engedélyt a készítménye számára.
Az is nehezíti a helyzetet, hogy a kormány tervei szerint a magyar oltási igazolásban nem szerepelne, milyen vakcinát adtak be, és az uniós rendszer a nemzeti adatokra épül. Mindezt annak ellenére, hogy az uniós kormányok januárban elfogadtak egy ajánlást, amely szerint az oltási igazolásokban kötelező a vakcina típusát és márkáját feltüntetni annak érdekében, hogy a tagállamok hitelesen tudják egymást tájékoztatni az oltási programjukról.
A Bizottság várhatóan jövő hét szerdán nyilvánosságra hozza a tervezetet, amiről aztán a tagállami kormányok és az Európai Parlament dönt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.