EUrologus #mifolyikbrusszelben

EUrologus EUrologus 2020. október. 20. 21:16

Jogállamisági tárgyalások: előrelépés történt az alkudozásban

Egy hete még meglehetősen óvatosan, most azonban már elégedetten nyilatkoztak az Európai Parlament részéről a jogállamisági feltételességéről szóló tárgyalások kapcsán. Bár részletek nem derültek ki, a nyilatkozatokból úgy tűnik, a tagállamok engednek az EP követeléseinek.

Az Európai Parlament, az Európai Tanács és az Európai Bizottság delegációja második alkalommal találkozott, ezt a megbeszélést a parlamenti küldöttség úgy értékelte, hogy

jó úton haladnak a kompromisszum elérése felé.

A kiinduló álláspontok meglehetősen távoliak voltak. A tagállamok delegációja ragaszkodott ahhoz, hogy csak az EU pénzügyi érdekeinek sérelme vonhat maga után bármiféle büntetőintézkedést az uniós források felhasználása kapcsán. Az EP álláspontja azonban egy ennél szélesebb megközelítést tartalmaz és akkor is lehetővé tenné a pénzügyi és egyéb szankciókat, ha a jogállamiság, illetve a demokratikus értékek sérülnek.

Petri Saarvama, az Európai Néppárt és Eider Gardiazabal Rubial, a szociáldemokraták képviselője közös közleményükben azt hangsúlyozták, hogy a német elnökségtől kapott jelek alapján "jó úton vagyunk egy olyan gyakorlati jogállamisági feltételrendszer elérése felé, amely mindenütt megerősíti az EU értékeit.”

Több részletet nem árultak el, azt azonban korábban világossá tették az EP részéről, hogy ragaszkodnak a következőkhöz:

  • a jogállamiság és az alapvető jogok tiszteletben tartásának összekapcsolása az uniós forrásokkal,

  • a gyakorlatban is alkalmazható mechnanizmus bevezetése,
  • az uniós források végső kedvezményezettjeinek védelme,
  • vonják be a Parlamentet a mechanizmus elindítására vonatkozó minden döntésbe,
  • független szakértőkből álló testület támogassa az Európai Bizottság ezirányú munkáját.

A nem hivatalos intézményközi tárgyalások következő fordulója a tervek szerint jövő héten lesz.

zöldhasú
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?