Élet+Stílus hvg.hu 2023. november. 17. 11:37

Záródnak a holland egyetemek a külföldiek előtt?

Pár nap múlva választások lesznek Hollandiában, a kampány egyik fő vitakérdésévé vált az oktatás. Vannak, akik szerint túl sok külföldi tanul az országban, és ezt korlátozni kell, az egyetemi szövetség szerint azonban ez nevetséges. A magyar diákok között is népszerűek a holland egyetemek.

A Brexit hatásaként a magyar diákok körében – Ausztria és Németország után – már Hollandia a legnépszerűbb célország a külföldi felsőoktatási terveket tekintve. A megfizethető (évi 2314 euró) tandíj, a magas színvonalú oktatás (10 egyetem a világ legjobb 200 egyeteméből, pl. Delft University of Technology vagy a University of Amsterdam) és a nagy számú angol nyelvű képzési választék miatt nemcsak a magyar, hanem az EU-s diákok kedvencévé is tették az országot.

Ezzel párhuzamosan egyre nagyobb gondot okoz azonban a lakhatás, amit új kollégiumok építésével próbálnak ugyan kezelni, de nem sok sikerrel.

Ezért a közelmúltban fel is vetődött az angol nyelvű képzések vagy az itt tanuló diákok számának csökkentése, melyet még egyes diákszövetségek is szorgalmaztak. A korlátozást támogató kormány azonban júliusban megbukott, így egyelőre nem tudni, milyen intézkedések lesznek ez ügyben, viszont a kampány egyik fő témája lett a kérdés.

Pieter Omtzigt kifejezetten népszerű képviselő (legutóbb a CDA kormánypárt vezetését is majdnem megszerezte, de végül párttársai már miniszteri pozíciót sem akartak neki adni), akinek idén augusztusban jegyezték be a Nieuw Sociaal Contract (Új Társadalmi Szerződés) nevű pártját, nemrég például kijelentette, hogy az ország öt éven belül munkaerőhiánnyal nézhet szembe a sok angol nyelvű képzésre járó külföldi hallgató miatt, akik a képzés után hazamennek. Azt javasolná, hogy 50 ezer főben korlátozzák az éves migrációt Hollandiába, amely szám a diákokat is foglalja magába – írja a The Guardian.

A holland egyetemek szövetsége (UNL) azonban a javaslattervet nevetségesnek nevezete. Az UNL ideiglenes elnöke, Jouke de Vries kijelentette: „Ez fordulópont a vitában. Amit látok, azt a holland szellem bezárásának nevezem… A holland diákok igenis sokat tanulnak a nemzetközi hallgatóktól… sok munkatársunk külföldről érkezik… és a holland gazdaságunk nagyon nyitott. Tehát olyan emberekre van szükségünk, akik a legmagasabb szinten tudnak beszélni és írni angolul.”

Hollandiában 2005 és 2022 között megháromszorozódott az angol nyelvű képzésekre járó nemzetközi hallgatók száma, az UNL szerint az ország 340 000 diákjának 26 százaléka külföldi.

hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.