Vérfertőzés vagy nemi erőszak esetén engedményt tennének.
Megszavazták Dél-Karolina állam képviselői azt a törvényjavaslatot, amely hatályba lépése után a terhességmegszakítás minden művi formáját betiltana a várandósság hatodik hete után – írja a BBC. Sok nő a hatodik hét körül jön rá egyáltalán, hogy terhes.
A képviselők közül a törvényjavaslatot csak három – egyébként republikánus – képviselőnő ellenezte, így az 27 férfi szavazatával ment át a helyi törvényhozáson. Az így megszavazott javaslatot Henry McMasternek, az állam republikánus kormányzójának is alá kell írnia, ezt pedig ő minden bizonnyal meg is fogja tenni, hiszen a Twitteren arról írt, hogy alig várja a pillanatot.
Az Egyesült Államok déli államainak többsége azután kezdte el korlátozni az abortuszt, hogy a Legfelsőbb Bíróság tavaly megsemmisítette a terhességmegszakítást védő alkotmányos jogot.
Eltörölték az alkotmányos abortuszjogot az Egyesült Államokban
Csaknem ötven éven át egy legfelső bírósági döntés biztosította az Egyesült Államokban, hogy a nőknek joguk van megszakítani a terhességüket, nemcsak akkor, ha az egészségük vagy az életük veszélyben van, hanem akkor is, ha nem akarnak terhesek lenni. Most, a legfelső bíróság konzervatív többségének köszönhetően karnyújtásnyira van ennek a jognak a felülírása.
A dél-karolinai törvény annyi engedményt tenne, hogy a művi terhességmegszakítást a 12. hétig engedélyezné azoknak a nőknek, akiket megerőszakoltak, vagy vérfertőzés miatt estek teherbe. Ugyanez a szabály lenne érvényes abban az esetben, ha az anya élete forogna kockán – de ebben az esetben is csak a 12. hétig engedélyeznék az abortuszt.
A dél-karolinai képviselők korábban többször is megpróbálták elfogadni a javaslatot, viszont azt egy különös kényszerszövetség akadályozta meg rendszeresen: öt képviselőnő pártokon átívelő frakciója minden alkalommal leszavazta a terhességmegszakítás korlátozását.