Kiderült, hogy a korábban vélthez képest egy évtizeddel később kezd el látványosan romlani a spermaminőség.
Évtizedek óta drasztikusan csökken a férfiak nemzőképessége, a Semmelweis Egyetem pedig új, minden eddiginél átfogóbb elemzésében mutat rá az okokra. Az egyetem szakemberei csaknem 27 ezer tanulmányból kiindulva összegezték a spermiumok örökítőanyagának károsodását okozó legveszélyesebb tényezőket – szűrés után végül 190 tudományos publikáció bizonyult felhasználásra alkalmasnak.
A Reproductive Biology and Endocrinology című szaklapban nemrég megjelent tanulmányban azokat a faktorokat vizsgálták, amelyek érdemben befolyásolhatják a spermiumok örökítőanyagának töredezettségét. A DNS-fragmentáció összefüggést mutat a spermiumok megtermékenyítő képességével. "Általában a 25 százalék alatti töredezettséget tekintjük optimálisnak, e felett a spontán fogamzás kialakulásának esélye csökken, 50 százalékos érték fölött pedig a lombikprogram sikeraránya is alacsonyabb" – mondta dr. Kopa Zsolt, a Semmelweis Egyetem Urológiai Klinikáján működő Andrológiai Centrum vezetője.
Kutatásuk eredménye szerint a következő tényezők fragmentálják leginkább a sperma-DNS-t:
- dohányzás - 9,19 százalékkal növelheti a töredezettséget a nemdohányzókhoz képest
- légszennyezés, gyom- vagy rágcsálóirtószereknek való kitettség: 9,68 százalék
- herevisszér-tágulat, cukorháztartási zavarok – mindkét esetben 13,62 százalék
- heretumorok – 11,3 százalék
- bakteriális vagy más szexuális úton terjedő fertőzések – 8,98 és 5,54 százalék
Az elemzés során kiderült, hogy a korábban véltnél egy évtizeddel később, 50 éves kor felett kezd jelentősen romlani a hímivarsejtek DNS-ének épsége. A fragmentáció ebben a korban átlagosan 12,58 százalékkal ugrik meg a fiatalabbkori állapothoz képest.