Élet+Stílus hvg.hu 2019. április. 17. 10:38

Egy művészettörténész 3D-ben beszkennelte a teljes Notre-Dame-ot, munkája elengedhetetlen az újjáépítéshez

Egy amerikai kutató, Andrew Tallon négy évvel ezelőtt lézersugárral végigtapogatta a székesegyházat, ezáltal sikerült digitalizálnia a teljes Notre-Dame-ot. Az így elkészült Notre-Dame-térképe nagy segítséget fog nyújtani a restaurálás során. Tallon már nem érte meg, hogy porig égett a szeretett katedrálisának teteje.

Andrew Tallon tavaly decemberben halt meg, de a Notre-Dame-ról lézeres szkenneléssel készült háromdimenziós képe megmaradt, és a katedrális újjáépítésekor hatalmas hasznát fogják venni az építészek és a művészettörténészek.

Az amerikai kutató 2015-ben készítette el a Notre-Dame tökéletes digitális replikáját, amely így az egyik leghitelesebb forrása lett annak, hogy miként is nézett ki az épület a hétfői tűz előtt. A katedrális eredeti szerkezetén az elmúlt hét évszázadban elég gyakran változtattak, és ezeket a módosításokat az építészettörténettel foglalkozóknak sosem volt könnyű követniük. Ugyanakkor Tallon digitális térképe feltárta azt is, ami szabad szemmel nehezen észrevehető; a korábbi építészek döntéseinek nyomait, és a struktúra korábban ismeretlen jellemzőit is láthatóvá tette. Többek között azt, hogy a Notre-Dame belső oszlopai a nyugati végén nem illeszkednek tökéletesen – írja a CNN

Tallon digitális térképe.
ANDREW TALLON / VASSAR COLLEGE / AFP

A háromdimenziós szkennelés alapvetően a testek, például épületek digitális állománnyá konvertálását jelenti. A szkennerek az alakzat teljes felületét pont- vagy poligonfelhő formájában kódolják (ezt a technológiát alkalmazzák az önvezető autóknál is). A legkorszerűbb földi lézerszkennerek akár 1 millió pontot is képesek letapogatni egyetlen másodperc alatt. Tallon több mint 50 helyről mérte be, azaz tapogatta le a Notre-Dame-ot, és összesen több mint egymilliárd pontból alkotta meg a székesegyház 3D-s, digitális másolatát.

Andrew Tallon a gótikus építészet szakértője volt, munkája során azt kutatta, hogy voltak képesek az emberek a középkorban magas épületeket, katedrálisokat építeni. 2017-ben egy videóban hívta fel a figyelmet a Notre-Dame elhanyagolt állapotára, a tetőn végigsétálva mutogatta meg, hogy honnan hiányoznak darabok, hogy omladoznak a vízköpők, és a víz által okozott károkat is szemrevételezte.

Társalapítója volt a Friends of Notre-Dame de Paris amerikai szervezetnek, amely pénzt gyűjtött a katedrális helyrehozatalára.

A tűzvészről szóló további cikkeinket itt érheti el.

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: