Az írónőt megdöbbentette az emberekből feltörő erőszak és az empátia hiánya.
A növekvő agresszió és gyűlölet miatti aggodalmát fejezte ki a hvg.hu-nak Péterfy-Novák Éva. Az írónőt azért kerestük meg, mert a Facebookon előbb egy felháborodott-csalódott posztban, majd kiábrándultabb, aggodalmasabb hangon osztotta meg, mi történt a húgával, unokahúgával és vele a hétvégi Pride-felvonulást követően.
Péterfy-Novák Éva 14 és fél éves unokahúga az anyjával sétált szombaton az Andrássy úton, mikor az ott felvonuló Pride résztvevőitől kapott egy szivárványos zászlót, ami a melegjogi Pride mozgalom jelképe. A hurkapálcán papírra nyomott színes zászlót a táskájába tűzte, ott szúrhatta ki később az a három fiatal férfi, akik egyszer csak körbevették a lányt, üvöltözni kezdtek vele, kirántották a táskájából a zászlót, összetörték, megtaposták. Az anya éppen az írónővel (testvérével) beszélt telefonon néhány lépéssel lemaradva, a fiúk valószínűleg azt hitték, a lány egyedül van, mert mikor az anya felocsúdva odarohant hozzájuk, elsiettek.
Ez viszont csak a történet egyik fele.
A többi már a Facebookon folytatódott, mert mikor Péterfy-Novák Éva megosztotta a történteket gyalázkodó, agresszív kommentek hulláma csapott le a posztra. Az írónő kérdésünkre elmesélte, hogy míg az áldozathibáztató (minek ment oda) és kioktató (én jobb szülő vagyok) reakciók sajnos nem érték teljesen váratlanul, arra egyáltalán nem számított, hogy trollok és gyűlölködők özönlik el a posztját, akik egymást betaggelve hívják meg a hasonlóan gondolkodókat a “buliba”. Ezek a kommentelők válogatott trágárságokkal és erőszakos fenyegetésekkel kísérve fejtették ki, hogyan húznák karóba az anyát, aki ilyen helyre viszi a lányát, illetve úgy általában a véleményüket a melegekről. Az ellentábor sem volt konszolidáltabb, ők hasonló stílusban részletezték, hogyan büntetnék meg a fiúkat, akik így viselkedtek.
Péterfy-Novák Éva végül úgy döntött, hogy törli az első posztot, miután a vasárnapja azzal telt, hogy a férjével, a szintén író Péterfy Gergellyel együtt felváltva próbálták az agressziótól izzó kommentek törlésével moderálni a vitát. Ezt követően egy másik posztban összegezte a tapasztalatait, röviden összefoglalta, milyen jellegű kommentek érkeztek, illetve reagált azokra, akik szerint nem bírja a kritikát:
Mintha a csípőből áldozathibáztatás és a mocskolódás kritika lenne.
A poszt második felében már abbéli aggodalmának adott hangot, hogy hova vezet az, ha így felgyűlik az emberekben a gyűlölet. Ezzel kapcsolatban kérdésünkre elmondta, hogy gondolkodott azon, hogy talán fent kéne hagyni érintetlenül a posztot a kommentekkel együtt, hogy látszódjon,
ez ma Magyarország, és ilyen iszonyatos agresszió van az emberekben.
Így utólag nem bánja, hogy kitette a posztot, egyedül abban nem biztos, hogy leírná, hogy a húgával történt – bár azzal a történet veszít is az erejéből. Abban biztos, hogy a jövőben is fog még a Facebookon írni olyan esetekről, amiket érdemesnek tart elmesélni, mert fontos számára, hogy több nézőpontot is bemutasson.
Nem tudok kibújni a bőrömből, akkor is elfogadó leszek például a melegekkel, ha ez valahol abszolút megvetendő, és ha mindenféle liberális csicskának neveznek miatta – ahogy teszik is.
Péterfy-Novák Éva az Egyasszony és A rózsaszín ruha című kötetek szerzője, előbbiből Tenki Réka előadásában monodráma is készült.