Olyan fotók készülhetnek a fekete lyukakról, amire még nem volt példa a történelemben
Az Eseményhorizont Teleszkóp kutatói szerint 50 százalékkal javulhat a fekete lyukakról készült fotók felbontása, hála a rendszer újrakalibrálásának.
Az Eseményhorizont Teleszkóp kutatói szerint 50 százalékkal javulhat a fekete lyukakról készült fotók felbontása, hála a rendszer újrakalibrálásának.
Az Eseményhorizont Teleszkópot használó nemzetközi tudóscsapat úgy véli, minden fekete lyuknak azonos lehet a fizikája.
A megfigyelések szerint a Földtől 54 millió fényévre lévő szupermasszív fekete lyuknak olyan erős mágneses mezője van, hogy meggátolja, hogy az anyag áthaladjon az eseményhorizonton.
A tudósok ezúttal egy videót készítenének a Szűz csillagképben lévő Messier 87-es óriásgalaxis közepén található fekete lyukról.
Több mint 300 tudós dolgozott azon az elmúlt két évben, hogy a 2019-ben bemutatott, fekete lyukat ábrázoló fénykép élesebb legyen.
A tudósoknak sikerült lefotózniuk, amint a fekete lyuk plazmát lövell ki magából. Mindez több szempontból is értékes eredménynek számít.
A NASA Chandra nevű űrtávcsöve 1000 fényévnél is nagyobb területet felölelő fotót készített a Messier 87 galaxis közepén található fekete lyukról.
Szinte rajong az internet a 29 éves Katie Boumanért, a fiatal nő volt ugyanis az egyik, aki oroszlánrészt vállalt abban, hogy a világ igazi fotót láthasson egy fekete lyukról.
A kutatók szerdán délután hivatalosan is bemutatták a történelem egyik legfontosabb fotóját, amit egy fekete lyukról készítettek.
Egy kicsit a magyarok is magukénak érezhetik az Európai Déli Obszervatórium szerdai bejelentését, egy hazai szakemberek által üzemeltetett weboldalon publikálják majd ugyanis az első, igazi fotókat egy fekete lyukról.
Az ígéretek szerint április 10-én, vagyis ma hozzák nyilvánosságra csillagászok az első, valóban "természetes" fotót egy fekete lyukról, ami egyben a történelem első ilyen felvétele lesz.
Feltehetően egy fekete lyukakkal kapcsolatos felfedezésről számolnak be néhány napon belül az Európai Déli Obszervatórium szakemberei. A nagyszabású eseménynek külön sajtókonferenciát szentelnek, és ha minden jól alakul, megláthatjuk a világ első fotóját egy fekete lyukról.