Tech hvg.hu 2019. április. 10. 08:33

Ma megláthat egy fotót az emberiség egy valódi fekete lyukról

Az ígéretek szerint április 10-én, vagyis ma hozzák nyilvánosságra csillagászok az első, valóban "természetes" fotót egy fekete lyukról, ami egyben a történelem első ilyen felvétele lesz.

A fekete lyukak létezése régóta ismert a tudomány előtt, a kutatók viszonylag sokat is tudnak róluk, látni viszont még egyet sem láttak, illetve mutattak az emberiségnek. Ma azonban erre is sor kerülhet.

A dolog előzménye egy április 10-én, vagyis ma kezdődő konferencia, amelyet az Európai Déli Obszervatórium szakemberei rendeznek, hogy ismertessék az Eseményhorizont Távcső első eredményeit. Számos hírportál szerint ez lesz az az esemény, ahol egy fekete lyukról készült fotót is nyilvánosságra hoznak a csillagászok. A konferencia forgatókönyve csak a szervezők számára ismert, ám sajtóinformációk szerint a szakemberek "úttörő eredmények" bemutatására készülnek, ami több mint beszédes.

Azt, hogy valóban egy fekete lyukról készült fotót készülnek bemutatni, az is jelzi, hogy az Eseményhorizont Távcsövet is e célból hozták létre. A távcső csak szigorú megfogalmazás szerint távcső, ugyanis valójában egy átfogó, a világ számos pontján üzembe helyezett teleszkópok rendszerét jelenti. Az EHT-nak már 2018-ban beszédes adatokat sikerült begyűjteni, a szakemberek azóta dolgoznak, hogy a végeredményt összeállítsák – alighanem egy jól szemlélhető fotóvá.

Illusztráció
NASA

A nemzetközi projektben számos tudós vesz részt, akik a Reuters információi szerint a Tejútrendszer közepén található fekete lyukat, a mintegy 25 ezer fényévre található Sagittarius A-t is figyelgették. Ennek környezetéről korábban már érkeztek látványos felvételek, azokat itt nézheti meg. (A Sagittarius A környezetét egyébként magyar kutatók is tanulmányozzák.) A másik megfigyelt az M87-es galaxisban lévő fekete lyuk, melynek méretét tudósok korábban egy és hatmilliárd közti naptömegűre becsülték.

A fekete lyukak létezését már Albert Einstein is megjósolta a relativitáselméletében, ám tulajdonságuk miatt (olyan erős gravitációs mezővel rendelkeznek, hogy a fény sem tud belőle kiszabadulni) eddig soha nem láthattuk őket. 

A szerdai konferencia már délelőtt elkezdődik, de az eredményeket várhatóan később, csak délután hozzák nyilvánosságra.

Az eseményt Carlos Moedas, az Európai Bizottság kutatásért, tudományért és innovációért felelős biztosa nyitja meg, az eredményt pedig a projekt kutatói mutatják be. A konferenciát az ESO honlapján, és az Európai Kutatási Tanács honlapján is közvetíteni fogják. A közösségi médiában az #AskEHTeu hashtaggel ellátott kérdések közül néhányat feltesznek a találkozón.

Nem sokkal az univerzum születése után keletkezett 83 szupermasszív fekete lyukat fedezett fel korábban egy japán, tajvani és amerikai csillagászokból álló kutatócsoport.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?