A tudósoknak sikerült lefotózniuk, amint a fekete lyuk plazmát lövell ki magából. Mindez több szempontból is értékes eredménynek számít.
Minden szempontból történelmi pillanat volt, amikor 2019. április 10-én a tudósok bemutatták a világ első olyan fotóját – tehát nem külöféle adatsorok alapján, gép által megrajzolt képét, hanem valódi fényképét –, amit egy fekete lyukról sikerült készíteni. A Szűz csillagképben lévő Messier 87-es óriásgalaxis közepén található fekete lyukat az Eseményhorizont Teleszkóp (Event Horizon Telescope, EHT) adataiból rakták össze, a végeredmény pedig tényleg lenyűgöző lett.
Most, nagyjából egy évvel a nagy bejelentés után újabb szenzációs eredményről számolhattak be a tudósok: a világon elsőként sikerült megörökíteni a fekete lyuk plazmakilövellését.
[Látta a fotót a fekete lyukról? Ha megnézi kizoomolva, elakad a szava]
A mindent elnyelő (szupermasszív) fekete lyukak óriási mennyiségű anyagot nyelnek el, amelyek létrehozzák az úgynevezett akkréciós korongot. Minél több anyagot szív magába a fekete lyuk, annál jobban összenyomódik és felhevül a már körülötte keringő anyag. Bizonyos esetekben ennek egy része plazmasugár formájában távozik, ezt nagyjából így kell elképzelni:
A tudósoknak az EHT segítségével most egy ilyen plazmasugárzást sikerült megörökíteniük, ráadásul olyan részletességgel, hogy az a szupermasszív fekete lyukak további tanulmányozását is lehetővé teszi. Vizsgálhatják például azt, hogy miként nyelik el az energiát, illetve hogy miként alakulnak ki ezek a plazmasugarak. Úgy gondolják, az alábbi képen a világos, ovális alakú rész az akkréciós korong, míg a sötétebb folt a plazmakilövellés lehet.
Ami külön érdekesség, hogy az anyag furcsa szögben távozik, ám ennek miértjére egyelőre nem sikerült rájönniük. A kép mindenesetre segíthet választ találni arra, hogy miként kerül az akkréciós korongról a pólusokra az anyag, illetve hogy a mi galaxisunk közepén lévő fekete lyuk – ami nagyjából 200-szor kisebb a most megfigyeltnél – miért nem lövell ki magából plazmát.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.