Citroen C4 Picasso teszt: családi ezüst
A Citroen C4 Picasso még mindig a legszebb egyterű az autópiacon, efelől nincs kétség. Az 1,6 literes benzines turbómotor és az elektronikusan vezérelt hatfokozatú váltó násza azonban nem győzött meg, a C4 Picasso gyengébb motorral és hagyományos váltóval jobb választás a családnak.
Mi kivetnivaló van 150 nyers lóerőben, kuplung nélküli váltásban, 2,5 dimenziós navigációban, ülésfűtésben, hátsó légrugózásban, 17 hüvelykes alumínium felnikben, velúr ülésekben, variálható megjelenésű központi kijelzőkben? Valójában semmi, de 6,3 millió forintért kevesen vesznek családi egyterűt. Ilyen felszereltséggel azok vásárolják a Picassót, akik beleszerettek, és igazolni akarják maguknak, hogy jól választottak, ezért megpakolják extrákkal. Hosszú a lehetőségek listája, a Citroen a kényelem és a technika bő tárházát nyitja meg a pénzes vásárlók előtt. Szerencsére nem csukják be a kapukat a pórnép előtt sem, a fényterű Picasso a maga puritán szépségében és ösztönös praktikumával már 4,13 millió forintért elérhető (120 lovas 1,6 literes benzinmotorral) bőséges alapfelszereltséggel (ESP, ABS, intelligens kipörgésgátló, dombsegéd, elektromos kézifék, hat légzsák, elektromos tükrök és első ablakemelők).
A high-tech vezetői környezet, a panoráma-szélvédő és az izmos turbómotor révén olyan az érzésünk, mintha a francia szupervonat, a TGV irányítópultja előtt ülnénk, igaz, az simábban suhan. A C4 Picasso futóműve lágyan ringat, de rossz úton visszaüt a puhasága, éles, nagy tempójú kanyarokban pedig bizonytalannak érezzük az útfekvését. Magasan ülünk, hintázik és imbolyog alattunk a karosszéria.
Az MCP6 váltó nagyon dühítő, minden váltásnál bólint az autó, előzésnél alig mozdul, ha végre beindul, képes hármasban 100 fölé menni. Egyáltalán nem kíméli a motort és a fogyasztásnak sem tesz jót. Aki jót akar, megtanul vele együtt élni, megtanulja használni a kormányon lévő váltófüleket. Ezekkel kezessé válik az autó, a váltás zökkenőmentes, puha és finom, az erő velünk van, az előzés könnyed, természetes és a fogyasztás is visszafogottabb, mert váltáskor levesszük a gázról a lábunkat. Egy baja van, hogy idomulni muszáj, meg kell tanulni a használatát, ráadásul jó fül is kell hozzá. Bonyolult városi forgalomban sokszor inkább automatára kapcsoltam, mert nehéz arra is figyelni, hogy épp hányas sebességfokozatban vagyunk. Előnye amellett, hogy az automatikus váltók kényelmét adja: rengeteg hely szabadult fel a két első ülés között. Ennek köszönhetően a műszerfal középső részén nagyméretű, hűtött rakodóhelyet tudtak kialakítani. Bár a nagy terek mestere a Picasso, a térdünkre vigyázzunk, kiszálláskor a műszerfal tetejének ívelt sarka párszor nyomot hagyott a kalácsomban.
2008 októberétől a C4 Picasso a PSA Peugeot Citroën és a BMW csoport által közösen fejlesztett, 120 és 150 lóerős, 1,6 literes benzinmotorral szerelt változatai Magyarországon is kaphatók. A közvetlen benzinbefecskendezésnek és a turbófeltöltő alkalmazásának köszönhetően a downsizing hatékony megoldásai ezek. 5800 percenkénti fordulatszámon 110 kW legnagyobb teljesítményt ad le. A maximális nyomaték 1400 ford./perc fordulatszámtól 240 Nm, és az érték egészen a 4000 fordulat/perc tartományig állandó marad. 156 Nm-es nyomatéka már 1000 fordulat/perc fordulatszámtól rendelkezésre áll. Motorja pörgős, ha gyorsan akarunk menni, nincs akadálya, a BMW-rokon erőforrás könnyedén elbánik a C4 Picasso tömegével, ám nagy légellenállása és magas építése miatt ilyenkor komoly fogyasztástöbblettel számolhatunk. Ötszáz kilométeres tesztelésünk során városban és autóúton használva, 9,1 literes átlagfogyasztást mértünk.
A Grand C4 Picasso modellel azonos platformra épülő C4 Picasso gépkocsikat a spanyolországi Vigóban gyártják. Nagy üvegfelületnek és a 2 négyzetméteres, nagy kilátási szöget biztosító, panoráma szélvédőnek, a keskeny kerettel rendelkező, nagyméretű első háromszög-ablakoknak, valamint a feltűnően nagy oldalablakoknak köszönhetően, a Grand C4 Picassóhoz hasonlóan, minden irányban kivételes kilátást biztosít valamennyi utas számára.
Az eltérő stílusú karosszéria vonalvezetés, a hátsó ajtók ablakai mentén hullámszerűen végigfutó vonallal, oldalirányban 4 fokkal nagyobb kilátási szöget biztosít a hátul ülő utasok számára. A legfontosabb kényelmi berendezések és a vezetést segítő rendszerek kezelőgombjai a kormány rögzített középső részén, a vezető keze ügyében kaptak helyet. Az automata elektromos rögzítőfék kapcsolóját a műszerfalon helyezték el, így lehetővé vált az első ülések közötti kézifékkar megszüntetése. Az újfajta hőcserélők alkalmazásának köszönhetően kompaktabbá vált a légkondicionáló berendezés. A kezelőgombokat a műszerfal két szélére helyezték át, ahol az utas is közvetlenül elérheti. Ezáltal szabaddá vált a középkonzol.
A második üléssorban lévő három egyforma méretű (45 centi széles) különálló ülés, valamint a teljesen sík padló azonos kényelmi feltételeket biztosít a hátul ülő három utas számára. A három ülés (az első utasüléshez hasonlóan) Isofix rögzítős. Mindhárom ülés távolsága 13 centiméteres távon csúsztatható, valamint az ülések háttámlája és ülőlapja komfort pozícióba állítható. Az első ülések 21 centiméteres távon elcsúsztathatók és az utas a vezetőhöz hasonlóan 50 milliméterrel magasabbra tudja állítani az ülését. Az ülésmagasság beállításával a vezető az ötajtós személygépkocsinál megszokott vezetési pozíció (32,5 centis magasság) helyett magasabb (akár 37,5 centi magas) vezetési pozíciót állíthat be.
Az utastér leggyakoribb kialakítását figyelembe véve, a teljesen hátratolt hátsó ülések mögött, a kategóriában referenciának számító 500 liter (VDA) csomagtakaró alatti tér áll rendelkezésre. Abban az esetben, ha mindegyik hátsó ülés össze van csukva, a rendelkezésre álló maximális tér eléri az 1734 litert (VDA). A kerékdobok közötti távolság 1,17 méter, ami megkönnyíti a széles és szögletes tárgyak szállítását. A rakodófelület hossza az első utasülést teljesen előretolva, akár az 1,87 métert is elérheti. A hátsó ajtó ablaka külön nyitható.
A C4 Picasso kínálatában a Collection szinttől egy újfajta Modubox is szerepel, amely megkönnyíti a csomagtartó több részre osztását és az autóból kivett tárgyak szállítását. Ez a kivehető kiskocsi egy szilárd vázból (terhelhetőség 22 kilogramm) és egy 40 literes, kivehető vászontáskából áll, amelynek egy 37,5 literes hűtőtáska változata is van. Az ergonómiai szempontok szerint kialakított új Modubox a gépkocsin belül és kívül egyaránt praktikusan használható – bár nekem csak útban volt, amikor épp bőröndökkel és cserediákokkal pakoltam tele a kocsit. A Grand C4 Picasso modellnél is alkalmazott, ötletesen összecsukható üléseknek köszönhetően az utastér könnyen és gyorsan átalakítható, anélkül, hogy az üléseket ki kellene venni a gépkocsiból. A hátsó ülések egy mozdulattal összecsukhatók és a padlóba hajthatók, anélkül, hogy ki kellene venni a fejtámlákat.
A C4 Picasso nem csak hagyományos felfüggesztéssel, hanem Exclusive szinttől a hátsó tengely légrugós felfüggesztéssel is megrendelhető. A kerékfelütés csökkentésével és az útegyenetlenségek optimális megszűrésével nagyobb kényelmet nyújt. Bármilyen terhelés mellett állandó magasságszint tartását biztosítja. A légrugós hátsó felfüggesztésnek köszönhetően - álló helyzetben – alacsonyabbra, vagy magasabbra lehet állítani a rakodási küszöbmagasságot, megkönnyítve ezzel a különböző tárgyak berakását. A művelet rendkívül egyszerűen, a csomagtérben található gomb hosszú megnyomásával végezhető el. A küszöbmagasság alacsonyabbra, illetve magasabbra állítása közben hangjelzés hallatszik. A rakodási küszöbmagasság talajszinthez viszonyított magassága 48-62 centi között változhat. A rakodás befejeztével a küszöbmagasság kiindulási szintre történő visszaállítása a gépkocsi elindulása után 10 kilométer/óra feletti sebességnél automatikusan, vagy a gomb kétszeri megnyomásával manuálisan történhet. A funkció kiiktatására szolgáló gomb szintén a csomagtérben található. Erre olyankor lehet szükség, ha egy kerékcserénél rögzíteni kell a felfüggesztést.
A C4 Picasso elöl független McPherson kerékfelfüggesztéssel, alsó trapéz lengőkarokkal és stabilizátorrúddal szerelték. A C4 modelltől átvett futóművet a trapéz lengőkaroknál, a kormányműnél és a motorbölcsőnél megerősítették, hogy elbírja az egyterű első futóművére nehezedő többletsúlyt. A hátsó futóműbe - amelynek fő elemeit továbbra is a deformálódó kereszttartó és a hozzá kapcsolódó stabilizátorrúd alkotja -, a lengéscsillapítókat döntve építették be, hogy ne csökkentsék a csomagtér térfogatát.
Az emelkedőn való indulás és manőverezés megkönnyítése érdekében a gépkocsi az automata rögzítőfék mellett, szériatartozékként az emelkedőn történő indulást segítő rendszerrel is rendelkezik. A rendszer a fékpedál felengedése után két másodpercig automatikusan megtartja a gépkocsit az emelkedőn, hogy legyen elég ideje a vezetőnek levenni a lábát a fékpedálról és áttenni a gázpedálra, anélkül, hogy attól kellene tartania, hogy az autó gurulni kezd.
Műszaki adatok és képek az Autómenedzser.hu autós portálon.