2007. szeptember. 11. 15:55 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. szeptember. 11. 16:30 Autó

Hogyan kerülhető el a vadbaleset?

Hemzsegnek az úton az elütött állatok tetemei. Leggyakrabban kutyák, macskák, sünök, rókák és más kis testű állatok múlnak ki, de néha ennél jóval nagyobb testűek is pórul járnak. És akkor az autós is. Vezetéstechnikai tanácsok.

© Autómenedzser
Az állatok nappal, szerencsére, többnyire elkerülik az utakat, mert megijeszti őket a nagy zajjal járó forgalom. Viszont a sötétség beálltakor a helyzet gyökeresen megváltozik az országutakon. Mivel ilyenkor kisebb a forgalom, az állatok az utak mellé merészkednek, vagy átkelnek rajtuk. Ez teszi roppant veszélyessé az éjszakai vezetést azokon a szakaszokon, ahol számíthatunk a vadállatok megjelenésére. A vezetők egy része, meglehetősen figyelmetlen és ez természetesen itt is a helytelen reakcióhoz vezet. Ennek kiváltó oka az ijedség. Nem szabad, hogy meglepetésként érje a pilótát egy ilyen szituáció, hiszen számítani lehet rá. Az a legjobb, ha az ilyen helyeken távolsági fényszórót használunk, ha a forgalmi helyzet megengedi, azért, hogy elkerüljük azt a gyakori hibát, hogy akkor kapcsoljuk erősebb fokozatra a lámpát, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy valóban „jól látjuk, hogy az ott egy állat?“.

Amennyiben megfordítjuk a sorrendet, elkerülhető, hogy reflektorral világítsunk az állatokra, mert az erős fényben hajlamosak a fényforrásba bámulva mozdulatlanul állni, és így sok esetben elkerülhetetlen az ütközés. Az állatok különböző módon reagálnak. A macska és a nyúl, amikor átszalad előttünk az úton, gyakran meggondolja magát és visszafordul. Már azt hinnénk, elmúlt a veszély, amikor a kerekünk alá kerül. A kutya, róka, vagy vaddisznó esetében erre ritkán kerül sor, ha ők már átszaladtak, többnyire elmúlt a veszély. Ezért tartják úgy, ha már elkerülhetetlen az ütközés, lehetőség szerint mindig az állat fara felé irányítsuk az autónkat, így még egy esélyt adva a helyzetnek. A statisztika szerint tízből kilenc esetben az jár jobban, aki így cselekszik. Ugyanez a helyzet az őzekkel, szarvasokkal, lovakkal is, bár kétségtelenül ezek a legveszélyesebbek, és nem csak a több száz kilós tömegük miatt, hanem a hosszú lábaik révén, magasan van a súlypontjuk. Tehát ha elütjük őket, elkaszáljuk a lábaikat és az óriási testük a szélvédőn keresztül az ölünkben landol, komoly sérüléseket okozva.

Tudta, hogy egy nyúl is leszakíthatja a kocsi futóművét? Részletekért kattintson!

Hirdetés