Zhvg hvg.hu 2022. november. 08. 17:05

Az idei volt a valaha mért legmelegebb október Európában

Harminc fok feletti hőmérséklet, húsz fok feletti éjszakák, minden korábbinál magasabb átlaghőmérséklet – így nézett ki Európában az október időjárása.

Miután az idei volt a legmelegebb nyár Európa történetében, a múlt hónap volt az eddigi legmelegebb október a kontinensen. A felszíni levegőhőmérséklet 1,92 Celsius-fokkal haladta meg az 1991 és 2020 közötti időszakban mért átlagot – közölte az Európai Unió műholdas Föld-megfigyelési programja, a Copernicus.

Októberben Európa nagy részén átlag feletti hőmérséklet volt tapasztalható, csak Izlandon és Törökországban volt valamivel az átlag alatti.

Hőmérsékleti rekordok dőltek meg Ausztriában, Svájcban és Franciaországban, valamint Olaszország és Spanyolország nagy részén. Franciaországban és Spanyolországban volt olyan októberi nap, amikor 30 foknál is melegebb volt, Ausztria pedig az eddigi legmelegebb októberi éjszakáról számolt be, amikor a hőmérő higanyszála nem süllyedt 20,4 Celsius-fok alá.

Európán kívül is meleg volt sok helyen: Kanadában is rekordmeleget mértek, Grönlandon és Szibériában is az átlagosnál melegebb hőmérsékleti értékeket jegyeztek fel a hónap folyamán. Az átlagosnál hidegebbet Ausztráliában, Oroszország távol-keleti területein és a Nyugat-Antarktisz egyes részein regisztráltak.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat nemrég azt jelezte: amióta 1901-ben elkezdték rendszeresen mérni, Magyarországon az idei október volt a kilencedik legmelegebb és a nyolcadik legszárazabb.

tudatos mindennapok
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.