Legalább 1901 óta nem volt annyira forró nyár, mint most. Az ország keleti részében a mérések kezdete óta nem volt ekkora aszály sem.
Minden korábbinál melegebb volt idén nyáron – és ezt nem csak megérzésre mondhatjuk, hanem az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai alapján is. A rendszeres méréseket 1901-ben kezdték el, azóta egyetlen nyáron sem volt akkora hőség, mint idén. Egész pontosan 22,8 Celsius-fok volt az idei nyár középhőmérséklete, míg az eddigi rekorder 2003-as nyáron csak 22,3 fok volt ez a mutató.
Még az 1991 és 2020 közötti átlagnál is 2 fokkal melegebb volt az idei nyár, pedig abban az időszakban már rendszeresek voltak a durvább nyári hőségek. 2016 volt az utolsó év, amikor a június-augusztusi középhőmérséklet az 1991–2020-as átlag alatt maradt. Jól jellemzi a trendet, hogy
- a mérések első 90 évéből csak 1905, 1946, 1950 és 1952 nyarának hőmérséklete volt átlag fölötti,
- majd negyven év kihagyás után 1992 és 1994 következett,
- utána egyre gyakoribb lett a forróság – 2002, 2003 és 2007 folytatja a listát –,
- aztán viszont 2012, 2013, 2015, és 2017 óta minden egyes nyár átlag fölötti.
Az idei június 2,3, a július 1,6, az augusztus 2 fokkal volt melegebb az átlagosnál.
A nyár 92 napjának pont a felén, 46-on volt 30 fok fölötti a legmagasabb hőmérséklet, a sokéves átlagban 26 ilyen nap szokott csak lenni. Olyan nap pedig, amikor 35 foknál is többet mérnek, 11 volt idén. A legnagyobb hőséget július 23-án Kiskunfélegyházán és Hódmezővásárhelyen regisztrálták, ott 41,5 fokot mutatott a hőmérő.
A hőség mellett kritikus helyzetet okozott a szárazság is. A júniusi adat csak rossz volt, nem tragikus, júliusban viszont az ilyenkor szokásos csapadékmennyiség kevesebb, mint fele esett, és augusztusban is csak a 86 százaléka. Ráadásul az országos átlagot a Dunántúl feljavítja, az Alföldön katasztrofális a helyzet, és az volt már az év korábbi részében is:
a Tiszántúlon és a Dél-Alföld néhány helyén a mostani volt a XX. század eleje óta a legszárazabb január-augusztus.
A legszárazabb helye az országnak Mezőberény Hosszúfok volt, ahol egész nyáron 31,5 milliméter eső esett.
A kukorica odalett, alma nem is volt, és már a jövő évi termés is veszélyben van
Ahol nem öntöztek, az egész termés odalett, ahol igen, ott is sokkal rosszabb minőségű, kisebb és fonnyadtabb gyümölcs termett. Az almatermés soha nem volt még olyan rossz, mint az idén, de mi a helyzet a többi gyümölccsel? Hogyan jelenik majd meg a terméskiesés a boltok polcain, és mi lesz így jövőre?
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
120 tóból kipusztult a halállomány az aszály miatt
Olyan súlyos az aszályhelyzet Magyarországon, hogy már az űrből is látszik
Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?
A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.