Extrém módon emelkedik a műtrágya ára, de olcsón sem tett jót a környezetnek. A helyzetet rontja, hogy miközben egyre több európai és magyar gyártó csökkenti a termelését a földgázárak miatt, Oroszország leállította az exportját, ami komolyan befolyásolja az élelmiszertermelést. Kutatók szerint ki lehetne cserélni a műtrágya egy részét emberi vizeletre, mert azonos tápanyagokat tartalmaz és jóval kevésbé környezetszennyező, az már más kérdés, hogyan gyűjtik be az alapanyagot.
Ha nem szeretne átlagosan 246 620 forintot fizetni egy 34 százalékos ammónium-nitrát műtrágyáért, tolja le a nadrágját. „Egy felnőtt 473 liter vizeletet termel egy évben, ami 145 kiló búza termeléséhez elegendő” – írta a The Guardian.
A vizelet mezőgazdasági felhasználása nem új módszer, de népszerűségén nagyot lendített a háború okozta válság. „Az egy hektárra vetített költségek közel háromszorosára emelkedtek, ebből a műtrágya árában közel négyszeres drágulás történt. Idén a nagy aszály hatalmas terméskiesést okoz, így az elmúlt időszak egyik legnehezebb éve az idei” – mondta a Magosz a hvg.hu-nak a magyar műtrágyahelyzetről. A terméseredmények nem megfelelő műtrágyázás esetén akár 50-70 százalékkal is csökkenhetnek a szövetség szerint, de idén jelentős hiányra még nem számít, jelenleg az ellátással lehetnek problémák. Az már más kérdés, hogy lesz-e fizetőképes kereslet egy ilyen árú műtrágyára.
A drágulás hátterében a földgáz áll: több európai műtrágyagyártó is csökkentette a termelését tavasszal a növekvő földgázárak miatt, mindeközben Oroszország - ami globális szinten komoly műtrágya exportőr - felfüggesztette a műtrágyaszállítást, válaszul az orosz-ukrán háború miatti szankciókra. Mivel a műtrágya egyik legfontosabb alapanyaga is a földgáz, a készletcsökkenés és a drágulás a felhasználást, így a növények hozamát is nagyban befolyásolja. Kiváltása most már nem csak hosszú távú környezetvédelmi kérdés, de égető élelmiszer-ellátási probléma is.
Az emberiség felét a műtrágyák etetik
A műtrágya három legfontosabb alkotó eleme a nitrogén, a foszfor és a kálium. A nitrogén a növények számára a természetben nehezen elérhető, de ha eljut hozzájuk, növekedésük felgyorsul és sokkal zöldebbek, illetve egészségesebbek lesznek a leveleik. A foszfor a gyökérnövekedést, a virágképződést és a gyümölcsképződést segíti, de nagy mennyiségben vízszennyezést okoz. A kálium pedig a sejtszerkezetet erősíti és támogatja a növények egészségét és ellenálló képességét. Hatóanyagai miatt a műtrágya nagyobb hozamot és hosszabb termő időszakot eredményez.
A talaj nitrogéntartalma növelhető növényi és állati hulladékok talajba juttatásával is, ahogyan a régi gazdálkodók tették és a komposzt is ezt a célt szolgálja, a jó hozam érdekében viszont a modern mezőgazdaságban már műtrágyákat használnak. Ezek nitrogéntartalmának csak 50 százaléka hasznosul, a maradék károsítja a környezetet: használata miatt dinitrogén-oxid, másnéven nevetőgáz szabadul fel, ami 265-ször erősebb melegítő potenciállal rendelkezik, mint a szén-dioxid, a vizekbe jutva pedig eutrofizációt okoz. Ez azt jelenti, hogy a vízben lévő tápanyagok mennyisége feldúsul, aminek hatására elszaporodnak az elsődleges termelő szervezetek, például algák, gyökerező hínár és mocsári növények. Az elszaporodó algák leárnyékolják a vízfelszínt, több oxigén fog fogyni, mint amennyit a fotoszintézis termel és a mélyebb rétegek növényei pusztulni fognak majd bomlásuk során még több oxigént vonnak ki a vízből, végül a víz sokszor toxikussá válik mind az emberek, mind az állatok számára.
Bár vannak olyan növények, mint például a kekszbúza, amelyek nem igényelnek annyi nitrogént, így nem okoz problémát a műtrágyahasználat csökkentése, de a legtöbb esetben a műtrágya elhagyása komoly hozamcsökkenést okoz. Erre lehet megoldás a peecycling, ami környezetkárosítás és földgáz nélkül tudja biztosítani a megfelelő hozamhoz szükséges nitrogént és egyéb tápanyagokat.
Lineárisan működő trágyázástól a körforgásos felé
A folyamat neve (peecycling) a ’pee’ azaz vizelet és a ’cycling’ mint körforgás nevű angol szavakból származik. Lényege, hogy a növények tápanyagellátását emberi vizelettel pótolják, ami a környezetre is sokkal kevésbé káros és a mostani lineáris működést körforgásossá változtatja, mert a vizelettel termelt növényeket az emberek megeszik, majd vizeletükkel újra növényeket tudnak trágyázni. Ez azért lehetséges, mert a műtrágya fő alkotóelemei a vizeletben is nagy koncentrációban vannak jelen. A módszer másik előnye a műtrágya kiváltása mellett, hogy a helyi vizelettermelés és helyi trágyafelhasználás miatt a tápanyag szállítása sem terheli annyira a környezetet.
A WHO még 2006-ban publikált iránymutatást a vizelet trágyaként való használatára a háztartásokban, mindenféle előkezelés és fertőtlenítés nélkül (kiemelték a kézmosás fontosságát, az alacsony magasságról öntözést - hogy csak a talaj kapja, a növény levelei ne - és az egy hónap várakozási időt a betakarítás előtt). De az otthoni felhasználás mellett a gazdaságok is alkalmazhatják a módszert megfelelő előkezeléssel és elegendő vizeletellátással, ez pedig most olcsóbb lehet, mint a folyamatosan dráguló műtrágya.
Negatívumként a toxikussága mellett (amit a gazdasági felhasználás tisztítással küszöböl ki) az emberi szervezetből a növényekbe kerülő gyógyszereket lehet felhozni. Illetve csak lehetne, mert a vizeletben lévő gyógyszermaradványokkal kapcsolatban 6 év kutatás után arra jutott az amerikai Rich Earth Institute, hogy bár kimutatható bizonyos mennyiségű gyógyszer a növényekben, mértékük rendkívül alacsony, hormonokat pedig egyáltalán nem találtak a növényi szövetekben.
„Egy embernek 2000 éven át kéne minden nap 45 dkg vizelettel trágyázott salátát ennie ahhoz, hogy a lenyelt mennyiség megfeleljen egy adagnyi acetaminophennek, ami egy népszerű fájdalomcsillapító” – írják. Az intézet 2012-óta vizeletdonorok jelentkezését is várja, akik az amerikai Vermont államban járulhatnak hozzá a helyi farmok működéséhez. Ezzel a kezdeményezéssel 2013-óta 68 ezer hektoliter liter vizet spóroltak a vécéöblítéseken. A háztartások legnagyobb vízfogyasztói a vízöblitítéses vécék, ezért a szétválasztós módszer (amire már speciális wc-ket is fejlesztettek) a vízfogyasztás csökkentésével is támogatja a környezetet. A donoroktól begyűjtött vizeletet, ha 1 hónapig tárolják 20 fokon, csak bizonyos növényeknél lehet használni és az alkalmazás után 30 napot várni kell a betakarítással. Ha viszont 6 hónapig tárolják 20 fokon, vagy 90 fokon pasztőrizálják, vagy magas hőfokon komposztálják, már bármilyen növényt lehet trágyázni vele. A kutatóintézet az otthoni alkalmazásról is beszél, itt semmilyen utókezelést nem javasolnak a vizelet összegyűjtése után, viszont az öntözést követően itt is 30 napig várni kell a betakarítással.
A kutatóintézet a széna termésátlagát vizsgálta vizelettrágyázás mellett és az eredmény ugyanannyi lett, mint műtrágya esetén.
Nem csak nyersen lehet alkalmazni
A finnországi Kuopio egyetemen fahamuval vegyített vizelettel trágyáztak céklákat 2010-ben, a szükséges vizeletet pedig magánházak átalakított wc-iből szerezték. A kutatócsoport 4 parcellán nevelgetett céklát, az egyiken ásványi műtrágyával, a másikon vizelet és fahamu keverékével, a harmadikon kizárólag vizelettel, a negyediken pedig kontrollként semmilyen trágyával nem kezelték a növényeket. 84 nap után 280 céklát tudtak betakarítani. A műtrágyán nevelt céklákhoz képest a vizelettel kezelt parcellán 10, a vizelet és hamu keverékével kezelten pedig 27 százalékkal több cékla nőtt, így a terméshozam nagyobb lett, mint a sima műtrágyánál.
Håkan Jönsson, a Swedish University of Agricultural Sciences kutatója 15 évig tanulmányozta a vizelet újrahasznosítását és elmondása alapján a nagy hozam nem csak annak köszönhető, hogy megegyeznek az anyagok a műtrágyával, de a tápanyagok jó formában vannak jelen a vizeletben ahhoz, hogy a növények felszívják őket. Az ételben a nitrogén összetett szerves molekulaként van jelen, de az emberi szervezet alap ásványi formájára bontja, amire a növényeknek is szükségük van. Ezen az egyetemen 2021-ben kidolgoztak egy módszert, amivel betonszerűvé szárítják a vizeletet, majd porrá zúzzák és trágyává préselik. Ezt szintén a szétválasztós wc-k teszik lehetővé, ahol a vizelet külön csövön folyik és külön tartályba érkezik, elválasztva a sokkal fertőzőbb emberi végterméktől. A kutatók becslése szerint az emberek vizelete elegendő lenne ahhoz, hogy helyettesítse a világ nitrogén és foszfor műtrágyáinak negyedét.
Van azonban egy gond: nem mindenki enné szívesen az ilyen terményeket. Egy 2021-es kutatás szerint, amit 16 ország vagy régió egyetemein végeztek, globálisan az emberek 59 százaléka enné meg a vizelettel kezelt növényeket, de országos szinten nagy eltérések voltak. Míg Franciaországban a megkérdezettek 80 százaléka, addig Görögországban csak 50, Portugáliában pedig csak 29 százalék lenne hajlandó ilyen növényeket enni.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is
Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.