Zhvg hvg.hu 2022. március. 29. 16:48

Világrekorddal is felér az Antarktiszon mért hőhullám

Mínusz 10 Celsius-fok volt a legdélebbi kontinens egyik fennsíkján, ami majdnem 40 fokkal melegebb a szokásosnál.

Úgy tűnik (nem hivatalos) világrekord dőlt meg az antarktiszi hőhullámban. Robert Rohde, az amerikai Berkeley Egyetem klímakutatója hívta fel a figyelmet Twitterén arra, hogy a világ egyik leghidegebb helyeként számon tartott, C Kupola névre hallgató fennsík mérőállomása, az itt ilyenkor szokásos átlaghőmérsékletnél 38,5 Celsius-fokkal melegebb értéket regisztrált: március 18-án -10 Celsius-fokot mért, miközben az átlaghőmérséklet -49 fok körül alakul.

Ez az érték minden valaha mért hőmérséklet-kilengést lepipál, de csak akkor lehetne hivatalos világrekord, ha a Meteorológiai Világszervezet követné a kérdéses mérőállomás adatait, és egyáltalán regisztrálná és igazolná az átlaghőmérséklettől eltérő értékeket. A jelenség világrekord-olvasata ettől függetlenül megalapozott – jelezte a CNN-nek a szervezet egyik illetékese.

40 fokkal melegebb most az idő az Antarktiszon, a kutatók szerint ez példátlan esemény

Különös hőmérsékleti anomáliákat tapasztalni a sarkvidékeken.

Rohde szerint a jelenség hátterében az ide beáramló meleg levegő, és emellett egy extrém magas páratartalmú légköri áramlat – egy “atmoszférikus folyó” – áll. Utóbbi légnedvessége révén képes volt a szokásosnál jóval több hőt visszaverni. Hogy ez miért alakult ki – köze van-e a klímaváltozáshoz, véletlen esemény vagy más tényező befolyásolta – még nem tudják a kutatók.

A klímaváltozással kapcsolatos aggodalmakra mindenesetre azt mondják, hogy bár ritka légköri jelenségről van szó, kialakulásának lehetősége azelőtt is adott volt, hogy az emberek tartósan megjelentek volna a térségben (valamikor az 1950-es évek közepén), és mérni kezdték volna a hőmérsékletet. Rohde azt is írta, ilyen hőhullám legfeljebb 200 évente fordulhat elő az Antarktiszon.

tudatos mindennapok
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.