Hogyan tudja megváltoztatni egyetlen bálna a halászok életét a világ egyik legszegényebb országában?
- Annyira boldognak éreztem magam. El sem tudom mondani ezt a gyönyörű érzést.
- Köszönjük istennek ezt az ajándékot!
- könnyeikkel küszködő jemeni halászokat mutatott be hétvégi riportjában a BBC, akik egy rothadó bálnatetem belsejében bukkantak egy felbecsülhetetlen értékű kincsre: ámbrára.
A BBC stábja 35 halász útját követte Dél-Jemenben, amikor egy ámbráscet tetemére bukkantak az Ádeni-öbölben. A kimúlt állat hasában nagyjából másfél millió dollár értékű ámbrát találtak, ami még magyar viszonylatban is komoly összegnek számít - alsó hangon is 400 millió forint -, hát még egy olyan, sokéves polgárháború dúlta országban, ahol az ENSZ becslése szerint a népesség 80 százalékát fenyegeti közvetlenül éhinség.
A riport szerint az ámbra egy nagyon ritka és rendkívül értékes hatóanyag, ami az ámbráscetek beleiben képződik, mégis a parfümiparban használják, mégpedig az illatanyagok konzerválására.
A 35 halász a kincsből származó pénz egy részén igazságosan osztozott -az őket segítőkkel közösen -, a többit szétosztották a falujuk legszegényebb lakosai között.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Helycsere a HVG egyetemi rangsorának élén: a BME megelőzte az ELTE-t, felért a dobogóra az SZTE
A BME lett a legjobb egyetem a HVG legfrissebb felsőoktatási rangsorában. A sokféle metszetben elkészített toplistákon szereplő intézmények vezetői sérelmezik az oktatási és tudományos Huxitot, és leghőbb vágyuk, hogy bekerüljenek a nemzetközi ligákba.