Az igazságügyi miniszter a kirendelt védők kifizetését érintő törvénymódosításról tárgyalt a kamarával.
Megduplázzuk a kirendelt védőkre szánt költségvetési forrásokat, és az ügyvédi kamara kötelezettségévé válik a kirendelt védők kifizetése, az ügyvédeknek emiatt az állam felé semmilyen kötelezettsége nem lesz – közölte Tuzson Bence igazságügyi miniszter csütörtökön a Facebookon. A tárcavezető elmondása szerint ezt a javaslatot tette az ügyvédi kamara elnökének és az elnökség küldötteinek, most pedig várja, hogy a részleteket kidolgozzák.
A Magyar Ügyvédi Kamara nemrég a hírlevelében arról tájékoztatják a tagokat, hogy a kormány ötlete szerint a jövőben az állam nem fizetné ki a kirendelt ügyvédek díját, hanem azokkal az ügyvédekkel fizettetné ezt ki, akik nem hajlandók kirendelést vállalni. Az is szerepelt a tervezetben, hogy a kirendelési hozzájárulás összege minden megkezdett hónap után 8 ezer forint lenne.
Az elképzelések ellen Havasi Dezső elnök azonnal tiltakozott és egyet nem értését fejezte ki, utalva alkotmányossági aggályokra is. Az elnök erről tájékoztatást adott a november 11-i kamarai elnökségi ülésen, ahol „a kérdésben az ülésen széleskörű vita bontakozott ki, a miniszteri álláspontot senki sem támogatta” – állt a hírlevélben.
A tervezet által felevett problémákat Nehéz-Posony Kata, a HVG jogi képviselője részletesen is kifejtette a minapi cikkében.
Tuzson korábban nem törődött a kamara tiltakozásával, november 19-én kedden benyújtotta a kormány nevében az Országgyűlésnek a törvénymódosítót. A tervezetet az Ügyvédi Kamarának elküldték véleményezésre, aminek a határideje november 30. volt. Azóta a miniszter Facebook-bejegyzése szerint viszont új javaslattal állt elő, így a jelek szerint mégsem kell majd fizetniük kirendelési hozzájárulást az ügyvédeknek.