Az ENSZ jelentése szerint 2019-ben 700 millió ember nem jutott elég élelemhez.
A világszerte eladott élelmiszer 17 százaléka a szemétben végezte 2019-ben az ENSZ Környezetvédelmi Programja (UNEP) csütörtökön bemutatott jelentése szerint. Ez 931 millió tonnányi élelmiszert jelent, mely a magánháztartások, éttermek, üzletek és más élelmiszer-árusítók hulladéklerakójába jutott.
Ez a mennyiség 23 millió teherautót töltene meg, és minden földlakóra fejenként 121 kilogramm jutna.
A jelentés elkészítéséhez a szakértők 54 ország adatait vették figyelembe. A hulladékba beletartoznak a még ehető élelmiszerek, és a nem fogyasztható maradékok is, mint a csontok vagy a gyümölcshéjak.
A jelents szerint a magánháztartásokban dobnak ki legnagyobb arányban élelmiszert: 11 százalék kerül a kukákba. Az éttermekben és más vendéglátóhelyeken a táplálék öt százaléka, az élelmiszerkereskedésekben 2 százaléka válik szemétté.
Az ENSZ ugyanakkor felhívja a figyelmet, hogy csaknem 700 millió ember nem jutott elegendő élelmiszerhez 2019-ben.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Évente több százezer tonna élelmiszert pazarolnak el a magyarok
Nébih: Kevesebb élelmiszert pazarolnak a magyar háztartások
Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri
Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.