Az élelmiszer-hulladék összetétele nem változott viszont az előző felmérés óta.
Nagyon fontos szerepe van az élelmiszer-pazarlás elleni küzdelemben a tudatos fogyasztóknak: a hulladékok közé kerülő élelmiszerek jelentős része ugyanis a háztartásokban keletkezik. A téma fontosságára hívta fel a figyelmet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szeptember 29-én, az élelmiszer-veszteséggel és -pazarlással kapcsolatos tudatosság nemzetközi napján, amit az ENSZ kezdeményezésére idén tartanak meg első alkalommal.
A Nébih legújabb jelentése reményre ad okot, felmérésük szerint ugyanis
4 százalékkal csökkent a magyar háztartásokban keletkező élelmiszer-hulladék mennyisége az elmúlt három évben.
Magyarországon először 2016-ban készítettek 100 háztartás bevonásával élelmiszerhulladék-felmérést a Nébih Maradék nélkül programjának szakemberei. Az Európai Unió által ajánlott módszertan szerint végzett kutatást 2019 végén megismételték, akkor már 165 háztartással.
Az új adatok alapján egy átlagos magyar állampolgár 65 kilogramm élelmiszert dob a szemetesbe évente, szemben a korábbi, 68 kilogramm/fő/év mennyiséggel.
A 4 százalékos csökkenés azért is jelentős eredmény, mivel az eltelt időszakban a vásárlóerő bővülése megközelítőleg 16 százalékos volt. Igaz, az élelmiszerárak az inflációt meghaladó mértékben növekedtek.
Nem változott azonban az élelmiszer-hulladék összetétele a felmérés szerint: a keletkező mennyiség fele az elkerülhető kategóriába tartozik, azaz keletkezésük egy kis odafigyeléssel megelőzhető lenne. Leggyakrabban készételek, friss zöldségek és gyümölcsök, valamint kenyér, illetve egyéb pékáruk mennek veszendőbe.
A háztartási élelmiszer-pazarlást a Nébih a továbbiakban is nyomon követi. Ez idáig Magyarország az egyetlen ország a közép-kelet-európai régióban, ahol készült felmérés e témakörben. A közeljövőben várhatóan más nemzetek is megjelentetik majd az adataikat, 2020-tól ugyanis minden Európai Uniós tagállam számára kötelező az élelmiszer-hulladék mérése.
A Nestlé és a SPAR Magyarország is egy fenntarthatósági kiadvánnyal rukkolt elő, amelyek az élelmiszerpazarlás csökkentése és megelőzése mellett a fenntartható életmódhoz és a csomagolóanyagok mennyiségének a csökkentéséhez ad tanácsokat. A Hogyan legyek környezettudatos vásárló? kiadvány a HUMUSZ Szövetség szakmai támogatásával valósult meg és a HVG magazinok mellékleteként (Fenntarthatósági kiadvány és pszichológia) is elérhető.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Harmadával csökkent az élelmiszer-hulladék a magyar Tescónál
Évente ötvenezer forintnyi élelmiszert dobunk ki a kukába
Stratégiát váltottak a kínai autógyártók: hibridekkel törnek előre Európában
A kínai villanyautókat sújtó uniós büntetővámok miatt a nagy gyártók váltottak a tisztán elektromos autókról. A hibrideknél élesedő árverseny tovább nehezíti a már most is szenvedő európai autószektor helyzetét.