Ígéretes megoldással rukkoltak elő az MIT kutatói: rézvirágból kivont sejtekből készítettek fatárgyakat.
„Ha akarsz egy faasztalt, nyomtatsz magadnak” – vizionálta a Sustainability Timesnak Luis Fernando Velásquez-García a közeljövőt.
A Massachusetts Institute of Technology kutatója kollégáival együtt egy olyan eljáráson dolgozik, amit laboratóriumban előállított húsok inspiráltak, csakhogy ezúttal fa előállítására használják. Lényege, hogy levelekből, elsősorban rézvirágból kivont sejtekből képesek laboratóriumi körülmények között fatárgyakat „növeszteni”.
A kivont sejteket egy folyékony anyagban kezdték el kitenyészteni, talaj és napfény nélkül. Ebből gélt hoztak létre, majd két hormon segítségével egy faszerű anyagot. Ezután 3D nyomtató segítségével nyomtattak tárgyakat.
Bár a megoldás mindenképpen új és fenntartható, a fakivágás olcsóbb, a szakértők szerint így gazdaságilag egyelőre jobban megéri. Azonban ha nagyobb léptékben is működőképes a tudósok megoldása, idővel akár az erdők kivágására is megoldást jelenthetne.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Kidobott karácsonyfákból készítenek üdítőt Észtországban
Világjárvány ide vagy oda, a pusztuló környezet tehet be a leginkább a világgazdaságnak
Trump dollármilliókat keres azzal, hogy a nevét viselő gagyi tárgyakat elkapkodják a hívei
Mindeddig nem akadt olyan amerikai elnök, aki bazárnyi tárggyal csinált volna magánüzletet a politikai reflektorfényben, de Donald Trump gyakran giccsbe hajló árucikkeit elkapkodják a hívek.