A koronavírus-járvány ellenére is rekordszámú intézmény csatlakozott a használt mobiltelefonokban található fémek újrahasznosítását célzó kampányhoz.
49 vállalat és intézmény csatlakozott 2020-ban a Jane Goodall Intézet, a KÖVET Egyesület, az Afrikáért Alapítvány és a Védegylet által harmadik éve meghirdetett „Passzold vissza Tesó!” elnevezésű, használt mobiltelefon-gyűjtő kampányhoz, aminek a keretén belül idén 1184 kilogramm használt mobiltelefont gyűjtöttek össze – számoltak be az idei kampány eredményéről.
A használt mobiltelefonok kincset rejtenek, mert többek között 17 féle fémet lehet visszanyerni belőlük, például aranyat, ezüstöt, palládiumot, rezet. A mobiltelefonok előállításához szükséges nyersanyagok, például a koltán bányászata Afrikában veszélyeztetett fajok (például gorillák, bonobók és csimpánzok) élőhelyét, fennmaradását és a helyi közösségek érdekeit fenyegetik.
„A plakátok, az előadások, a számtalan sajtómegjelenés felhívta a figyelmet azokra a konfliktusos ásványokra, melyek mindennapjaink szerves részét képezik, észre sem vesszük őket, pedig bányászatuk ökológiai és társadalmi problémákhoz vezet Afrikában. A kampány nem titkolt célja a figyelemfelhívás ezekre a problémákra, a körforgásos gazdaságra és életvitelünk környezeti hatásaira.” mondta Herner Katalin, a KÖVET Egyesület ügyvezető igazgatója.
A helyzet adta lehetőségekhez mérten a visszagyűjtést a szervezők 2021 márciusában is folytatják, így továbbra is bárki csatlakozhat országszerte a kampányhoz.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Korai gyerekhalálozáshoz vezethet az elektronikai hulladékból eredő szennyezés
Az elektronikai hulladékok felét nem szelektíven gyűjtik az EU-ban
Helycsere a HVG egyetemi rangsorának élén: a BME megelőzte az ELTE-t, felért a dobogóra az SZTE
A BME lett a legjobb egyetem a HVG legfrissebb felsőoktatási rangsorában. A sokféle metszetben elkészített toplistákon szereplő intézmények vezetői sérelmezik az oktatási és tudományos Huxitot, és leghőbb vágyuk, hogy bekerüljenek a nemzetközi ligákba.