A világjárvány miatt változik a háztartásokban keletkező papírhulladék összetétele: egyre több a kartoncsomagolás és a pizzásdoboz.
Reneszánszát éli a papír-újrahasznosítás az Egyesült Államokban, de az irodákban keletkező papírhulladék helyett most a postaládákba dobott szórólapok, pizzásdobozok és az interneten rendelt csomagok kartondobozai játszanak főszerepet – számol be a hírről a Wall Street Journal.
Az újrahasznosítással foglalkozó cégek korábban kis arányban vettek át háztartásokban keletkező papírhulladékot, mivel a mindenféle háztartási hulladékkal kevert papírt gyengébb minőségűnek tartják, ezért a nyereség is kisebb. Mostanra fordult a kocka, főleg az internetes rendelések és az otthoni munkavégzés miatt. Míg a neten rendelt termékek csomagolását adó hullámkartonok néhány éve az újrahasznosítható papír körülbelül 5 százalékát tették ki, jelenleg a papírhulladék egyharmadát adják.
Vécépapír több százezer évre - a nyergesújfalui papírgyárban jártunk
Miből raktározott be szinte mindenki, amikor kitört a koronavírus-járvány? Vécépapírból. A pánik ugyan elmúlt, de a vírusbiztos papírok azóta is fontos szerepet töltenek be. Csakhogy van velük egy gond: ezeket a termékeket már nem lehet újrahasznosítani. A nyergesújfalui Lucart Kft-nél igyekeznek mégis megtalálni ennek a módját.
A pizzásdobozok eddig alaposan feladták a leckét a hulladékgazdálkodóknak és az újrahasznosítóknak, ugyanis a sajttal, olajjal szennyezett papírt nem szabad a szelektív gyűjtőbe dobni, mégis sokan így tesznek. Az egyik amerikai gyártó, az atlantai WestRock azonban erre is megoldást talált és már az étellel összekent pizzásdobozokat is újra tudják hasznosítani.
A gyártók egyébként többnyire vécépapírt, kávéspoharakat, papírtörlőt és kartondobozokat készítenek az emberek által kidobott papírhulladékból.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Vécépapír több százezer évre - a nyergesújfalui papírgyárban jártunk
Cigarettacsikkekből készített dizájnvázákat egy indiai formatervező
Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre
„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.