Csak Európában évente több milliárd műanyag mosogatószivacs kerül a szemétbe, amelyeket ráadásul vegyi anyagokkal is kezelnek.
Még 2017-ben egy kutatás mutatta be, hogy 362 különböző baktériumot találtak tudósok egyetlen mosogatószivacsban. Vannak háztartások, ahol akár hetente kétszer is cserélik a szivacsokat, így ha csak az Európai Unió 194 millió háztartásával számolunk és mindegyik ilyen gyakran cserélné, akár 18 milliárd szivacs is a szemétbe kerülhetne egy év alatt.
Ám nem csak hulladékként veszélyesek a mosogatószivacsok – hívja fel a figyelmet cikkében az Ökoroom.hu. A filléres konyhai eszközök a leggyakrabban habosított poliuretánból, kőolajból, fehérítőből, szulfátokból készülnek, több vegyszer felhasználásával. Mosogatás közben a forró víz és a súrolás hatására ezek kioldódnak és a szennyvízbe kerülnek, ha pedig nem öblítjük le megfelelően a tányérokat, evőeszközöket, a szervezetünkbe is juttatunk mikroműanyagot a szivacsokról.
A szintetikus szivacsokat a leggyakrabban antibakteriális és gombaölő hatású triklozánnal impregnálják, ami hat a hormonrendszerre.
Szakértők szerint a mosogatószivacsok könnyen helyettesíthetőek természetes anyagból készült eszközökkel, így kókuszrostból, vagy kenderből készült szivacsokkal vagy természetes sörtéjű kefékkel. Azonban arra is felhívták a figyelmet, hogy a cellulózból készült szivacsokat gyakran poliészterrel vonják be.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Tulipánfesték és hangszigetelő farmer: bármilyen hulladékot újra lehet hasznosítani
Külön platformot indít az Amazon a fenntartható termékeknek
"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is
Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.