A vízfelszín közelében úszó mikroműanyagokat képes összegyűjteni az az új eszköz, amit hajómotorokhoz lehet csatlakoztatni.
A japán, tengeri üzletággal is rendelkező, de főleg autóiról ismert Suzuki közleményben tudatta, hogy olyan mikroműanyag-gyűjtő eszközt fejlesztett ki, amit hajómotorokra lehet szerelni – így próbálnak megoldást találni a tengereket szennyező műanyaghulladékra, amely az utóbbi években jelentős környezetvédelmi problémává vált, és egyre több kutatás és kezdeményezés irányul a megoldására.
A megoldást az inspirálta, hogy egy kutatásuk megmutatta, hogy a hajómotorok szűrőjében fennakadó anyagok között mikroműanyagok is voltak.
Saját megoldása kidolgozásakor a Suzuki szakemberei a hajók külmotorainak szerkezetét vették alapul, amely a motor hűtése érdekében több tonna tengervizet szivattyúz át a rendszeren, majd juttat vissza az óceánba. Ezért a cég olyan gyűjtőeszközt fejlesztett ki, amely egyszerűen felszerelhető a vizet visszavezető ágra és a visszajuttatott víz felhasználásával a mikroműanyagokat is összegyűjti – áll a cég közleményében.
A cég által fejlesztett új eszköz használatával pusztán a hajó üzemeltetésével is összegyűjthetők a vízfelszín közelében úszó mikroműanyagok, és azt állítják, az eszköz nem befolyásolja a motorok teljesítményét.
A terveik szerint 2021-től vezetik be az eszközt választható kiegészítőként, amely később már szériatartozék lesz.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Megháromszorozódhat az óceánokba kerülő műanyaghulladék a következő húsz évben
Több mint 14 millió tonna mikroműanyag heverhet az óceánok fenekén
Charaf Hassan, BME-rektor: Az alapítványi modell számunkra így nem pálya
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem július 1-jén hivatalba lépett új rektora, Charaf Hassan célul tűzte ki, hogy a BME nyolc éven belül Európa tíz legjobb műszaki egyeteme között lesz. Az államháztartás merev szabályai nem kedveznek a fejlődésnek, ezért teljesen átszabná az egyetem működési kereteit.