Az eddigi kezdeményezések nem értek túl sokat és a jelenlegi, valamint a tervezett szabályozásokkal is csak hét százalékkal lenne kevesebb a műanyaghulladék a vizekben.
A következő 20 évben a háromszorosára is nőhet az óceánokba kerülő műanyaghulladék – kongatja meg a vészharangokat az az eddigi legnagyobb méretű, műanyaghulladékokra vonatkozó kutatás, ami a Science-ben jelent meg és amiről a The Guardian számolt be.
A legnagyobb gond azonban az, hogy a jelenlegi és a tervezett törekvések, szabályozások is csak a legfeljebb azt eredményezik, hogy hét százalékkal csökken a hulladék mennyisége.
A kormányoknak és a cégeknek sokkal drasztikusabb lépéseket kellene tenniük abban a tekintetben, hogy megakadályozzák azt, hogy mérhetetlen hulladék kerüljön a tengerekbe, óceánokba. Ezért a vezető tudósokból álló kutatócsoport azt szorgalmazza, hogy szabályozzák szigorúan a műanyagok értékesítését és használatát és fektessenek nagyobb hangsúlyt az alternatívákra. Azonban még ezek a lépések is csak azt eredményeznénk szerintük, hogy a felére csökkenne a műanyaghulladék mennyisége.
A korábbi számítások alapján évente 8 millió tonna műanyaghulladék végzi az óceánokban, azonban a tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy már most is jóval nagyobb ez a szám és 11 millió tonnát tehet ki. Annak ellenére, hogy az elmúlt 5 évben elkötelezett kampányt folytat sok környezetvédelmi szervezet is annak érdekében, hogy felhívja a figyelmet a műanyaghulladékokkal kapcsolatos problémákra, és megadóztatják a nejlonzacskókat, valamint számos mikroműanyag használatát már betiltották, ezekkel nem értek el jelentős eredményt.
A szakértők szerint az lenne a legfontosabb, hogy jobban gyűjtsék a műanyaghulladékot, különösen a fejlődő országokban, nagyobb arányban hasznosítsák újra, fektessenek be helyettesítő alapanyagokba és már tervezzenek jobb termékeket – mindezekkel jelentősen csökkenteni lehetne a műanyagszennyezést.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Szemétszoborral hívja fel a figyelmet a műanyaghulladék újrahasznosítására a Greenpeace
Most akkor mit akar a kormány a nejlonzacskókkal?
MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát
A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.