Zhvg hvg.hu 2020. október. 09. 16:14

A Kamcsatka-félsziget tengeri élővilágában súlyos pusztítást okozott a feltételezett szennyezés

Bár már szeptember elején elszíneződött és habzott a víz a kamcsatkai partoknál, a környezetvédelmi minisztérium szerint korábban semmi, a normálistól eltérő nem történt a térségben.

Zhvg
Friss cikkek a témában

Szerdán szólították fel a kamcsatkai hatóságok a lakosokat, hogy ne menjenek a tengerpartra, mert szennyezett a víz. Addigra már többen megbetegedtek azok közül, akik a vízzel érintkeztek, és a helyi Greenpeace szervezet is felhívta arra a figyelmet, hogy rengeteg tengeri élőlény tetemét találták meg a parton.

Mostanra bebizonyosodott, hogy egy feltételezett szennyezés a félsziget érintett területén a parton a tengeri élővilágának 95 százalékát elpusztította – számolt be a CNN a helyi kutatók bejelentéséről.

Az esettel egyébként akkor kezdtek el foglalkozni, amikor az ott szörfözők táborában 20-an rosszul lettek: többek retinája megégett és ételmérgezésre utaló tüneteik voltak. A lap arról is beszámolt, hogy már szeptember elején jelezték a hatóságoknak, hogy szürkés-sárgássá változott a víz és hab is található a tetején, a parton talált elhullott tengeri állatokat is jelentették, a helyi hatóságok azonban ezidáig nem indítottak vizsgálatot.

Kamcsatka természeti erőforrásokért és ökológiáért felelős minisztériuma ráadásul korábban azt írta, hogy a víz színe, illata is normális és semmi szokatlan nem tapasztalható a térségben. A kijelentésük óriási felháborodást váltott ki.

Továbbra sem tudják pontosan, mi okozhatta a szennyezést: egyes vizsgálatok magas fenoltartalmat mutattak ki a vízben, amit gyakran fertőtlenítőként használnak. A fenol aránya 2,5-ször, a petróleum szintje pedig 3,6-szor volt magasabb a normálisnál. A helyi lapok szerint egy olajszivárgás lehet a kiváltó ok, az orosz Greenpeace orosz szerint egy közeli veszélyes hulladék tárolóból indulhatott ki szivárgás.

A helyi kutatók szerint a szennyezés kiterjedése ráadásul jóval nagyobb mértékű lehet annál, mint amit egyelőre vizsgálni tudtak.

tudatos mindennapok
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.