Az átlaghoz képest sokkal nagyobb mértékben pusztulnak a fák olyan betegségek miatt, amelyek katasztrofális mértékben megszaporodtak az idei meleg és száraz tavasz miatt.
Hamarosan még katasztrofálisabb következménye lehet a klímaváltozásnak az erdőkre – idézte a The Guardian a National Trust, a brit védett területek felügyeleti szervének figyelmeztetését.
A szervezet beszámolója szerint a gombás megbetegedésnek általában 4–5 ezer fa esik áldozatul egy évben, idén viszont ez a szám már 40 ezerre rúg. A fákat pusztító, kőriselhalást okozó élősködőnek (Hymenoscyphus fraxineus) rendkívüli mértékben kedvezett a meleg és száraz tavasz. Ráadásul a klímaváltozás miatti egyre hosszabb ideig tartó, száraz időjárás stresszt okoz a fáknak, így eleve kevésbé ellenállóak a megbetegedésekkel szemben.
A probléma pedig korántsem csak az Egyesült Királyságot érinti: a kőriselhalás egész Európában jelentős és egyelőre nincs rá gyógymód sem. Magyarországon is több ezer hektár van veszélyben a megbetegedés miatt.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Megmenekülhet a banán, az olíva és a citrusfélék
A klímaváltozás és a kártevők végzetesen fenyegetik a paradicsomot
"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is
Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.