Környezetvédők szerint a delfinek az olajfolt, vagy a hajótest elsüllyesztése miatt pusztultak el.
A BBC beszámolója szerint az eddig megtalált 17 delfin tetemét megvizsgálják a hatóságok, hogy megállapítsák a haláluk okát.
A panamai zászló alatt hajózó japán Wakashio teherhajó még július 25-én futott zátonyra az Indiai-óceánon fekvő üdülőparadicsomnál, és a légifelvételek tanúsága szerint a belőle kifolyó dízel és olaj egyre jobban szétterjedt és ez jelentős környezetpusztítással jár. A balesetet szenvedett hajó körül korábban sok hal és rák tetemét találták, de most érkezett jelentés először delfinek pusztulásáról. Nagyon ritka, hogy ennyi delfin egyszerre lelje halálát.
A helyi hatóságok a múlt héten döntöttek arról, a kettétört hajó orrát vontatókkal kiviszik a nyílt óceánra, és ott hagyják elsüllyedni. A nagyobb, hátsó felét pedig lehúzzák a korallzátonyról, és egy indiai kikötőbe vontatják, ahol megpróbálják megmenteni. Civil szervezetek, halászok és szakértők ellenezték a hajótest elsüllyesztését, és úgy vélték, a hatóság rosszul döntött.
A delfinek tetemét a helybeliek találták meg – írta a portál.
Vassen Kauppaymuthoo oceanográfus elmondta, hogy a delfineknek olajszaga volt. Mint a helyi médiában kifejtette, szerinte tovább romolhat a helyzet.
Nyakig olajosan próbálják megmenteni Mauritius földi paradicsomát - Nagyítás fotógaléria
Július 25-én az MV Wakashio nevű japán hajó zátonyra futott Mauritius partjainál. A paradicsomi szépségű szigetre ezer tonnányi olaj ömlött ki a hajó megsérült üzemanyag-tartályából, tönkre téve a korallzátonyokat, a lagúnát, a tengerpartot. Önkéntesek ezrei dolgoznak azon, hogy enyhítsék a környezeti katasztrófát.
Sunil Dowarkasing helyi környezetvédő szerint az olajfolt vagy a hajó elsüllyesztése okozta a delfinek pusztulását. Úgy vélte, az olaj kiömlése megzavarta a tengeri emlősök élőhelyét.
A Greenpeace afrikai szervezete pedig arra figyelmeztetett, hogy a tenger szennyezettsége miatt tengeri állatfajok ezrei vannak veszélyben, és ez Mauritius gazdaságára, élelembiztonságára és közegészségügyi helyzetére is hatással van.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Nyakig olajosan próbálják megmenteni Mauritius földi paradicsomát - Nagyítás fotógaléria
Óriási természeti katasztrófát okozhat a Mauritiuson kiömlött olaj
Lovas Rozi: Forgattam még egy nagyjátékfilmet, nulla forint gázsiért. Úgy fogom fel, ez a mi lázadásunk
Kiugróan jót csinálni nem lehetőség, hanem az életben maradáshoz szükséges feltétel – mondja a barátaival független színházat, a Loupe Színházi Társulást alapító Lovas Rozi, aki Herendi Gábor állami támogatás nélkül készült, Futni mentem című filmjében szerepel.