Nagy kihívás elé állítja a mezőgazdaságot a klímaváltozás, a kutatók azonban most találtak egy lehetséges megoldást.
Dohánynövény génjeit módosították a tudósok egy algában található fehérjével, így gyorsabban nőtt, eközben pedig kevesebb vízre volt szüksége – számol be az eredményről a The Guardian. Az Essex egyetem még 2013-ban indított kutatása a Nature Plants-ben jelent meg.
A fotoszintézist javítja a génmódosítás: ez az a folyamat, amely során a napfény és szén-dioxid hatására tápanyagot termelnek a növények és ezáltal nőnek. A tudósok a dohányt vizsgálták. Reményeik szerint hamarosan arról is be tudnak majd számolni, milyen eredményeket érhetnek el szója, homoki bab és rizs esetében.
Mivel a kutatást állami finanszírozásban, például a brit nemzetközi fejlesztésért felelős kormányhivatal által folytatták, az eredményeik a fejlődő országok számára ingyenesen elérhetőek lesznek. Mindez jelentős felfedezés a klímaváltozás hatásai által sújtott mezőgazdaságban.
Bár a génmódosított növényeket tiltja az Európai Unió, nem ugyanaz a génmódosítás, a génmanipuláció és a génszerkesztés – utóbbit használták a tudósok és teljesen veszélytelen.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Gyakoribbá és nagyobb kiterjedésűvé válhatnak a szélsőséges szárazságok Közép-Európában
Felforgathatja a divatipart az ausztrál tudósok felfedezése
Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így fermentáltunk savanyú káposztát
Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.