A kisebb ökológiai lábnyom mellett az élelmezés biztonsága is a helyi termelés mellett szól, de mit tehet egy ország, ha az adottságai miatt a lakosai fogyasztásának csak kis százalékát tudja helyben megtermelni?
A koronavírus-járvány alatt merült fel, hogy rövidíteni kellene az ellátási láncokat, csakhogy a világ legtöbb országa nem is tudna a saját maga által megtermelt élelmiszerekre hagyatkozni.
A szingapúriak is távol vannak attól, hogy helyi termékeket fogyasszanak. Az országban 5,7 millióan élnek, miközben a szükséges élelmiszerek kevesebb, mint tizedét tudják maguk megtermelni – írta a Bloomberg.
Szingapúr a kiszolgáltatottság csökkentése érdekében minél több beszállítóval állapodik meg az alapélelmiszerek importjáról: a városállam most Egyiptomból importál narancsot, Uruguayból tejport, Lengyelországból tojást és Szaúd-Arábiából rákot. A kereskedelmi és ipari minisztérium, valamint a szingapúri élelmiszerügynökség 170 országra vagy régióra terjeszti ki az élelmiszerimportját.
A lépés úgy tűnik, szembemegy a felmerülő, helyi termelést erősítő tendenciákkal, azonban arra is rávilágít, hogy az élelmezés biztonsága szempontjából minél több forrásból szerezhetik be az élelmiszert, annál kevésbé kiszolgáltatottak.
A vírusgócponttá váló amerikai húsfeldolgozó üzemek példája megmutatta azt is, hogy a túlságos koncentráció is komoly zavart tud okozni az ellátási láncban.
Egy másik projekt keretén belül Szingapúr Új-Zélanddal hoz létre egy közös, légi teherszállítási kapacitást, hogy szükség esetén el tudják egymást látni létfontosságú termékekkel, így élelmiszerekkel. Ezen felül maláj, indonéz, thaiföldi és ausztrál farmokkal is megállapodtak, hogy a piacon fellépő hiány miatt emelkedő árak esetén is az előre megállapodott áron vásárolnak onnan élelmiszert.
Szingapúr emellett a helyi termelést is erősítené: terveik szerint 2030-ra az élelmiszerek 30 százalékát helyben állítanák majd elő, ezért támogatásokat nyújtanak a helyi tojás-, és leveleszöldség-termelőknek és a halászoknak.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Kiöntött tej, krumplihegyek, leölt állatok: rég látott válságot hozott a járvány az élelmiszereknél
Meglennénk, ha minden külföldi élelmiszer eltűnne a polcokról?
MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát
A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.