Felfedezték a kutatók, hogy az algák tudnak géneket lopni a baktériumoktól, ezáltal jobban tűrik a stresszes, változó környezetet.
A klímaváltozás az óceánokat sújtja a leginkább. Az algák azért is nagyon fontosak, mert rengeteg élőlénynek szolgálnak táplálékként, így a túlélésük más fajok túlélésének is a záloga, valamint ezek a fotoszintetizáló fajok állítják elő az általunk belélegzett oxigén 70 százalékát. A korallfehéredés is az algák a kilökődése miatt következik be, amelyet a vizek melegedése okoz. Továbbá néhány fajuknak, így például a kovamoszatoknak köszönhető a világ szervesanyag előállításának a 45 százaléka. A klímaváltozás pedig az algákat is súlyosan érinti: a pusztulásuk a vizek ökológiai egyensúlyának a felborulásával jár.
A jó hír viszont, hogy a Rutgers egyetem kutató felfedezték: az algák tudnak géneket lopni. A Science Advances-ben publikált tanulmányban mutatták be, hogy a 23 barna és arany algafaj egyedei képesek géneket beszerezni baktériumoktól, amelyek a fejlődésük és a túlélésük szempontjából kulcsfontosságú. „Az algák, kovamoszatok, páncélos ostorosok és az egysejtűek hozzák létre és fogyasztják el a szerves anyagok jelentős részét” – mondta Debanish Bhattacharya, az egyik, a kutatásban részt vevő professzor.
A kínai halászati tudományokkal foglalkozó egyetem tudósai pedig egy több mint 524 ezer fehérjeláncot tartalmazó génadatbázist hoztak létre a kutatáshoz, amely 23 ilyen faj egyedeit tartja számon. Arra az eredményre jutottak a tudósok, hogy az algák által lopott vagy beszerzett (ezt horizontális géntranszfernek nevezik a tudósok) génváltozás révén az algafajok a génállományuk akár 1,44 százalékát baktériumoktól szerezhetik, ezzel pedig azok előnyös tulajdonságait veszik át.Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Egy generáció alatt is változhatnak bizonyos halak génjei
Sosem látott léptékben pusztul az ausztrál Nagy-korallzátony
Stratégiát váltottak a kínai autógyártók: hibridekkel törnek előre Európában
A kínai villanyautókat sújtó uniós büntetővámok miatt a nagy gyártók váltottak a tisztán elektromos autókról. A hibrideknél élesedő árverseny tovább nehezíti a már most is szenvedő európai autószektor helyzetét.