Zhvg hvg.hu 2020. április. 18. 06:25

Közel sem olyan környezetbarát a szója, mint gondoltuk

Az egyre népszerűbb szójafogyasztás is oka az erdőirtásoknak, ráadásul sokszor távolról importáljuk, így az eddig gondoltnál jóval nagyobb az ökológiai lábnyoma. A jó hír azonban, hogy dán kutatók, úgy tűnik, rájöttek, mivel helyettesíthető környezetbarátabb módon a növényi fehérjeforrás.

Zhvg
Friss cikkek a témában

Már jó ideje kimutatták, hogy a húsfogyasztásnak jelentős az ökológiai lábnyoma, az elsődleges alternatív fehérjeforrás pedig a szója volt idáig. A gond csak az, hogy bár valóban kevésbé terheli a környezetet a húsiparnál a szójatermesztés, így is jelentős az ökológiai lábnyoma. Most azonban a koppenhágai egyetem táplálkozástudományi intézetének kutatói kidolgoztak egy új eljárást, amivel a fehérjeport tudnak készíteni lóbab felhasználásával, és ami a szójánál is jóval környezetbarátabb opciót jelent.

Szójából készül a szójatej, a tofu és a húsalternatívák különféle alapját is adja. Elsősorban az Amerikai Egyesült Államokban és Dél-Amerikában termesztik, így már az export is nagy lábnyommal jár, míg a lóbab többféle éghajlaton megterem. Ráadásul sok erdőt kiirtottak Brazíliában és Paraguay-ban, hogy helyet csináljanak a szójaültetvényeknek, így a termesztése kárt tesz az élővilágban, a biodiverzitásban és az irtások miatt jelentős szén-dioxid-kibocsátással is jár. „Egy másik fontos szempont, hogy a szóját gyakran génmódosítják is, hogy tolerálja az egyik gyomirtószert. Sok ember egyre kritikusabb a szója környezetre tett hatása miatt” – mesélte Iben Lykke Petersen, a kutatás egyik résztvevője a Science Dailynek.  

A tudósok eredményei alapján ráadásul a lóbabból készült por jobb fehérjeforrásnak bizonyult a lencsénél, az amarántnál, a hajdinánál és a quinoánál is. A kutatók egy úgynevezett nedves frakcionáció eljárással nyerik ki a lóbabból a fehérjét, és kivonják belőle azokat az anyagokat, amelyek akadályozzák a fehérje emésztését, így jobban felszívódik a szervezetben, amikor fogyasztják.

tudatos mindennapok
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?