Átlagosan fele annyi széndioxid-kibocsátással jár termékenként, ha azt egy közeli üzletben vesszük meg és nem az interneten rendeljük.
A koronavírus-járvány miatt számos üzlet bezárt és dübörög az online vásárlás. A gond viszont az, hogy bár első ránézésre a környezet szempontjából megterhelőbbnek tűnik elautózni vásárolni, mintha online vásárolnánk, ez közel sincs így: brit kutatók szerint az online vásárlásnak jóval nagyobb lehet az ökológiai lábnyoma – tette közzé a Sustainability Times.
A tudósok az Environmental Science & Technology szaklapban publikálták az eredményeiket: ha online rendeljük meg a terméket, de a boltban vesszük át, az valóban kisebb üvegházhatásúgáz-kibocsátással jár a hagyományos vásárlással szemben, azonban ha napi fogyasztási cikkeket online rendelünk, annak nagyobb az ökológiai lábnyoma, mintha boltban vennénk meg. A következtetésekhez a különböző szállítási módokat, a csomagolást és a raktározás energiaigényét is figyelembe vették, a webáruházak ugyanis jellemzően nagy disztribúciós központokban tárolják a kiszállításra váró termékeket. A vásárlásunk környezeti terhelése persze függ attól is, hogy hány terméket rendelünk és milyen messzire kell szállítani.
Összehasonlításképpen a kutatók eredményei alapján, ha egy közeli üzletben veszünk át egy terméket, az 0,07 kilogrammnyi széndioxid-kibocsátással jár termékenként, míg online rendelés esetén ugyanez a szám 0,18 és 0,1, ha üzletben vesszük meg. Ebből a számból azonban könnyű faragni: a tudósok szerint már az is 26 százalékkal csökkenti az online vásárlás kibocsátását, ha elektromos járművel szállítják ki.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Nem mentség a koronavírus arra, hogy feladjuk a zöld életmódot
Hogyan használjunk otthon kevesebb energiát?
"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is
Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.