Világ MTI 2025. január. 15. 06:39

Stratégiai együttműködési megállapodást kötött Örményország és az Egyesült Államok

A gazdasági és katonai reform támogatásáról is rendelkezik a paktum.

Stratégiai együttműködési megállapodást kötött Örményország és az Egyesült Államok, a dokumentumot kedden írta alá Ararat Mirzoján örmény és Antony Blinken amerikai külügyminiszter Washingtonban. Blinken a dokumentumot a két ország közötti gazdasági, védelmi és biztonsági, valamint a demokratizálást szolgáló együttműködés mérföldkövének nevezte.

A megállapodás egyebek között a volt szovjet tagköztársaság gazdasági és katonai reformjaihoz nyújtandó amerikai segélyekről rendelkezik. Washington ezen felül támogatja a kaukázusi országot szuverenitásának és határai sérthetetlenségének megőrzésében. Örményország pedig kötelezettséget vállal, hogy kitart a demokratizálódás mellett.

“Az Egyesült Államok persze minden lehetséges eszközzel azon van, hogy újabb országokat vonjon magához” – hangsúlyozta Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője kedden. Hozzátette, hogy Washington “sosem játszott különösebben stabilizáló szerepet a Dél-Kaukázusban, sőt ennek ellenkezőjét mondhatnánk”. Peszkov leszögezte, hogy Örményországnak szuverén joga fejleszteni viszonyát bármely állammal, Oroszország azonban értékeli eddigi kapcsolatait Jerevánnal és azok fejlesztésében érdekelt.

Örményország szólt, hogy kilépne az Oroszország vezetette katonai szövetségből – Putyin szóvivője reméli, hogy ez csak félreértés

Az oroszok nem egyszer cserben hagyták Örményországot az utóbbi években, Jerevánnak most lett elege.

Örményország nem tagja a NATO-nak, de részese az Oroszország vezette Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetének (ODKB), amellyel azonban újabban vitában áll, mert szerinte nem védte meg Azerbajdzsánnal szemben a legutóbbi karabahi háború idején. Örményország egészen a közelmúltig közeli szövetségese volt Oroszországnak, területén orosz katonai támaszpont is működik, az utóbbi időben azonban a nyugati országokkal erősítette kapcsolatait, a kormány például kezdeményezte az EU-csatlakozást.

Az örmény védelmi minisztérium január elején jelentette be, hogy július 15. és 24. között az Egyesült Államokkal közös hadgyakorlatot tart, amelynek középpontjában a békefenntartó missziókkal kapcsolatos feladatok állnak.

(Kiemelt kép: Az örmény és amerikai védelmi miniszter találkozója Arlingtonban 2024. december 5-én)

Hirdetés
Kult Hamvay Péter 2025. január. 15. 12:00

Drágább jegyek, „drasztikus visszaesés”, nézőszámrobbanás – megszereztük az új Kolibri-igazgató pályázatát

A Kolibri gyengeségei közé sorolja annak gyerekszínház voltából adódó sajátosságait Zalán János a színház vezetésére benyújtott nyertes pályázatában, amely a ChatGPT-vel folytatott beszélgetést is tartalmaz. A társulat akarata ellenére kinevezett igazgató saját teljesítmény helyett az állami programok fokozott igénybevételére támaszkodna, és ha ez nem jön be, akkor felnőtt közönségnek szóló szórakoztató színházzá alakítja a nemzetközi hírű gyerekszínházat.