Gazdaság HVG 2025. január. 15. 09:46

Hatvan polgármesterének elfelejtettek szólni, hogy kínai gyár épül a városban

Horváth Richárd a Facebookon közzétett posztjában arról ír, hogy a városvezetéssel senki sem egyeztetett.

Szijjártó Péter január 13-án jelentette be, hogy a Xinzhi kínai autóalkatrész-gyártó Hatvanban épít üzemet 50 milliárd forintból, azt pedig, hogy mit kell tudni a cégről, ebben a cikkben szedtük össze.

Horváth Richárd, a város polgármestere január 15-én reggel közzétett Facebook-posztja szerint a külügy a beruházás tervéről nem igazán értesítette az önkormányzatot. „Ez a hír minket is váratlanul ért, mivel Hatvannal senki sem egyeztetett erről. Egy ilyen beruházást csak akkor tudunk támogatni, ha az a hatvaniak közössége számára hasznos és előremutató” – fogalmazott Horváth.

Mint írja, megkeresték a HIPA-Nemzeti Befektetési Ügynökséget, hogy információkat gyűjtsenek, ez alapján jelenleg ezt tudják:

  • A Xinzhi egy hatvani, állami tulajdonban lévő iparterületre építi gyárát.
  • A városnak a Xinzhi letelepülése a működés megkezdésétől számított második évtől jelentene iparűzési adóbevételt. Azonban, mivel a kormány meghirdette a Versenyképes Járások Programját, a jelenlegi szabályozás szerint minden helyi iparűzési adó többlete az állami kasszába kerül. „Így a gyár adóbefizetéséből keletkező összeg jelentős részét nem tudjuk közvetlenül Hatvan fejlesztésére fordítani” – fogalmaz a polgármester.
  • Ugyanakkor a gyár működéséből adódó forgalomnövekedést, környezeti terhelést a hatvaniaknak kell elviselniük. „Éppen ezért bízom benne, hogy a kormányzat támogatni fogja azokat a beruházási terveinket, amelyek ilyen szempontból könnyítenek a városon.” Itt kifejezetten az északi elkerülőútra és a főbb utak felújítására, bővítésére gondol.
  • Hatvan közgyűlése tavaly testületi döntéssel megszüntették az akkumulátorgyárak létesítésének lehetőségét, így pozitív hírként tálalja, hogy a Xinzhi tevékenysége nem függ össze az akkugyártással.

Horváth az ügyben további egyeztetéseket kezdeményezett a gyár képviselőivel és kormányzati szereplőkkel egyaránt, mert „számunkra elfogadhatatlan, hogy Hatvant kihagyják, egy a városunkban megvalósuló, a jövőnket befolyásoló döntésből, beruházásból”.

A kínai cég (Szijjártó bejelentése után nem sokkal) január 13-án közölte, hogy „legfeljebb 1 milliárd jüan” (55 milliárd forint) értékben tervez gyárat építeni Magyarországon a szingapúri Xinzhi Holdingson keresztül. A magyar vállalat tervezett neve Xinxzhi Motor Hungary Kft. lenne, de megjegyzik, hogy a végleges név függ a magyarországi cégbíróság döntésétől is. Szijjártó szerint a beruházás 900 munkahelyet teremt Hatvanban, arról azonban már nem szólt, hogy az üzemben jellemzően magyar vagy kínai munkásokat alkalmaznának-e.

A hatvani gyár a Xinzhi szerint évi 1 millió, elektromotorokba szánt álló- és forgórészt lesz képes gyártani. A magyar társaság megalakulása után a cég szakaszosan építi ki a magyarországi gyártóbázist a társaság kapacitástervezése, a piaci igények és a projektfinanszírozás alapján – írják közleményükben. „Ha a projekt zökkenőmentesen halad, a vállalat a jövőben tovább növeli a beruházásait” – teszik hozzá.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 hvg360 2025. január. 23. 06:30

A Habony-művek machinációi Grúziától Amerikáig: felforgatás, befolyás és anyagi haszonszerzés a cél

A magyar külügy, valamint kikölcsönözhető kampányguruként Habony Árpád összeszokott unortodox csapatának Grúziától Argentínán át az afrikai államokig az a célja, hogy – magyar adófizetői pénzből – Orbánék ideológiai testvéreit erősítsék. A politikai machinációval azonban nem képes minden célját elérni a Fidesz.