Történt mindez pár nappal azután, hogy a izraeli miniszterelnök elismerte, ők felelősek a szeptemberi robbanássorozatért.
Tajvan hétfőn közölte, hogy lezárta a vizsgálatot, amit a Libanonban felrobbant személyhívók miatt indították, és nem találtak bizonyítékot arra, hogy tajvani cégek vagy személyek érintetteknek lennének az ügyben – írja a Reuters.
„Nincs arra utaló bizonyíték, hogy bármelyik hazai gyártó vagy magánszemély bűnrészes lett volna a robbantásokban, megsértette volna a terrorizmus finanszírozása elleni törvényt vagy más illegális tevékenységet folytatott volna” – áll az ügyészség közleményben. Hozzátették, a Libanonban felrobbant AR-924-es típusú személyhívókat a Frontier Group Entity gyártotta, forgalmazta és szállította, a tajvani székhelyű Gold Apollo csak a márkanevet adta, licencszerződésben álltak a másik céggel.
A robbantássorozattal kapcsolatban egy magyar cég neve is felmerült, a Gold Apollo korábban azt állította, a BAC Consulting Kft. volt felelős a gyártásért és forgalmazásért. A szakértők által fedőcégnek tekintett magyar vállalat ügyvezetőjét a hatóságok többször is kihallgatták, strómanként kezelik.
A szeptember 17-i robbantásokban több mint háromezren megsérültek, és több mint negyvenen életüket veszítették, ahogyan a sebesültek, a halálos áldozatok között is voltak civilek. Benjamin Netanjahu miniszterelnök csak néhány nappal ezelőtt ismerte el, hogy Izrael áll a Hezbollah tagjai ellen elkövetett csipogós és adóvevős támadások mögött, noha azonnal felmerült, hogy a robbantássorozat valójában egy kifinomult izraeli titkosszolgálati művelet eredménye volt.
A robbanások után a Közel-Keleten zajló háború új szakaszba lépett, Izrael és Libanon rendszeresen mér légicsapásokat a másik országra. Az egyik ilyen támadásban veszítette életét Haszan Naszrallah sejk, a Hezbollah vezetője. A szervezetet ezzel nem sikerült lefejezni, október végén megválasztották utódját Naím Kászim, a Hezbollah főtitkár-helyettesének személyében.