Világ Keresztes Imre 2024. szeptember. 28. 13:04

Naszrallah likvidálása: Izrael bármilyen árat kész megfizetni az ellenségei megsemmisítéséért

Keresztes Imre
Szerzőnk Keresztes Imre

Az izraeli hadsereg szombati közlése szerint a Hezbollah dél-bejrúti főhadiszállását ért pénteki légi csapásban életét vesztette Haszan Naszrallah sejk, a libanoni Hezbollah ikonikus vezéralakja, az Irán által kiépített „ellenállás” vezető figurája. Izrael ezzel megint átlépett egy újabb veszélyes határt, és a térség vészesen tart egy regionális háború felé.

Az izraeli hadsereg kész tényként jelentette be szombat reggel, hogy a pénteki támadásban megölte Haszan Naszrallah sejket, a Hezbollah libanoni síita szervezet vezetőjét. A mozgalom nem reagált azonnal a hírre, a Reuters hírügynökségnek egy libanoni forrás péntek este még azt közölte, hogy a sejk él, ami azt feltételezi, hogy a szervezet főhadiszállásán tartózkodhatott a csapássorozat idején, amelynek következtében óriási, húsz méter mély kráter keletkezett. Ugyanakkor Izrael aligha állítaná határozottan a likvidálás tényét, ha nem győződött volna meg róla.

Izrael egyre nagyobb erővel bombázza Libanont, több száz család menekült el Bejrút elővárosaiból

A libanoni fővárosban éjszaka és hajnalban is szóltak a légvédelmi szirénák.

A Hezbollahot több mint három évtizede irányító Naszrallah elvesztése óriási csapás a mozgalom és Irán számára. Naszrallah az Irán segítségével a libanoni polgárháború alatt, 1982-ben létrehozott szervezet messianisztikus sejkjévé lépett elő, amely a vezetése alatt nemcsak Libanon legjelentősebb politikai és katonai erejévé vált, de a 100-150 ezres rakétaarzenáljával a legjobban felfegyverzett nem állami szereplő lett a világon. A Hezbollah (Isten pártja) neve szinte egybeforrt a síita mozgalom alapítói között lévő Naszrallahhal, akit 1992-ben a harmincas évei elején választottak a főtitkárává.

A Hezbollahot már az utóbbi hetek izraeli légi csapásai is jelentősen meggyengítették. A 64 éves sejk egyre magányosabban érezhette magát, miután Izrael a szervezetet az utóbbi hónapokban módszeresen lefejezte. A Hezbollah az első sokk után alighanem megtorló akciót hajt mag végre, rakétákat zúdíthat Izraelre, amely viszont egyre nyilvánvalóbban arra készül, hogy bevonuljon Dél-Libanonba, és biztonsági zónát hozzon létre.

Izrael valóban készül a szárazföldi offenzívára, súlyos dilemma előtt áll a Hezbollah

Elemzők azonban rámutatnak, hogy a Hezbollah jelentős fegyverarzenállal rendelkezik, a parancsnoki felépítés szétzilálása ellenére a katonai egységei önálló sejtekként is képesek komoly veszteséget okozni az izraeli hadseregnek. Katonáinak jelentős része a szíriai polgárháborúban edződött, és ha nem a következő napokban, akkor hetek-hónapok múlva valamennyire alighanem rendezheti a sorait. Kérdés, mit lép Teherán, amelynek legfontosabb szövetségese volt a sejk, a Hezbollah pedig a legerősebb és legbefolyásosabb tagja az Irán által létrehozott ellenállás tengelyének. Részt vett például a jemeni hutik kiképzésében is.

Naszrallah Bejrút síiták lakta egyik legszegényebb negyedében született, szatócs apjának kilenc gyermeke közül az elsőként. Már iskolásként élénk érdeklődést mutatott a vallás és a politika iránt. A libanoni polgárháború 1975-ös kitörése után az egész család abba a dél-libanoni faluba, Bazurijehbe költözött, ahonnan a felmenői származtak. Az ifjú nyomban csatlakozott a libanoni síitákat képviselő politikai és félkatonai szervezethez, az Amálhoz. A közeli tengerparti város, Türosz egyik mecsetjébe járt, ahol felfigyeltek éles eszére, és azt tanácsolták neki, hogy az iraki Nedzsefben, a síita teológia egyik fellegvárában folytassa tanulmányait. Ott ismerkedett meg szintén libanoni mentorával, Szejjed Abbász Muszavival.

Muszavi szemináriuma arról volt híres, hogy pihenőnapok és hétvégék nélkül öt év anyagát két év alatt tanította meg, így a fiatal Naszrallah hamar végzett és maga is taníthatott. De együtt kellett visszamenekülniük Libanonba 1978-ban, amikor Irak több száz libanoni vallástanulót utasított ki. Naszrallah sok követőt szerzett a szenvedélyességével, így az 1982-es izraeli invázió után belőlük kezdte szervezni a fegyveres ellenállást. Muszavi és ő egyúttal kivált az Amálból, és iráni segítséggel létrehozta a Hezbollahot, amely több terrortámadás, nyugatiak elrablása és az amerikai tengerészgyalogosok elleni, 241 életet kioltó, 1983-as bejrúti merénylet miatt hamar hírhedtté vált.

Miután a polgárháborús harcok valamennyire lecsendesedtek, Naszrallah 1987-ben az iráni Kúmban folytatta vallási tanulmányait. Majd 1992-ben egy izraeli akcióban meghalt az egy évvel korábban a Hezbollah főtitkárává vált Muszavi, és nem volt kérdés, hogy ő legyen az utódja. Ebben szerepet játszhatott magas intelligenciája, politikai ravaszsága, bigott vallásossága és az is, hogy őt támogatta Ali Khamenei, Irán legfőbb vallási vezetője. Pedig még nem érte el az elődei vallási rangját, a szociális jóléti hálózatok kiépítésével azonban rendkívül népszerűvé vált a libanoni síiták körében.

A fekete turbán viselésével a Mohamed prófétával való rokonságát kifejező Naszrallahról úgy tudni, hogy szerény körülmények között élt, a feleségétől öt gyereke született, akik közül az első 1997-ben az izraeli erők ellen harcolva halt meg. Kedvenc időtöltése volt az olvasás, különösen a biográfiákat szerette, állítólag elolvasta Ariel Saron néhai izraeli kormányfő önéletrajzát is. Ahogy Benjamin Netanjahu Egy hely a nap alatt című könyvét is, amelyben a jelenlegi izraeli miniszterelnök többek között a radikális iszlám elleni örök harcról ír.

Naszrallah likvidálásakor Netanjahu még éppen az Egyesült Államokban tartózkodott, ahol pénteken az ENSZ közgyűlésén szólalt fel. Ő egyelőre nem kommentálta a likvidálást, de közölték, hogy amerikai útját megszakítva azonnal hazatér Izraelbe, ahol minden bizonnyal komoly győzelemnek tartják az akciót.

Naszrallah az egész arab világban hőssé vált az Izrael-ellenes küzdelme miatt. Részben a Hezbollahnak köszönhetően a Libanonba bevonuló Izrael 2000-ben és 2006-ban is távozni kényszerült onnan. A halála Libanonban is fordulópontot jelent, jelenleg a bejrúti parlamentben a Hezbollah vezette tömb van többségben, a pártként is működő szervezet nélkül pedig nincs stabil kormány. A libanoni lakosság több mint harmada síita, és a körükben még mindig nagyon sokan tisztelték a szervezet egykori mindenható urát, még akkor is, ha sokan vannak olyan is, akik nem értik, miért kellett a Hezbollahnak csatlakoznia a Hamász Izrael elleni harcához, miért kellett északon új frontot nyitni, amivel az amúgy is mély gazdasági és politikai válságban lévő Libanont is belekeverte a konfliktusba, amelynek végkifejlete jelentős pusztítást okozhat.

Rossz fényt vet a magyar titkosszolgálatra a libanoni csipogós támadásban előkerült magyar szál

Naszrallah az ellenállás felkent sejkjeként támogatta az Izrael elleni öngyilkos merényleteket, elítélte azonban a tálibokat és az al-Káidát. Úgy vélte, „elfogadhatatlan ártatlanokat bántani”, amivel arra utalt, hogy a két szélsőséges szunnita szervezet muszlimokat is gyilkol. A sejk képe Libanonban a plakátoktól a kulcstartókon át a képernyővédőkig szinte mindenhol felbukkan. Buzdító és nagy hatású beszédeit telefonok csengőhangjaként is használják, bár a csipogók és a kézi rádiós adóvevők felrobbantásával a szervezet tagjai elleni izraeli akciót követő, múlt heti megszólalása már inkább a megfáradt és csüggedt vezető benyomását keltette.

Naszrallah élete nagy részében bujkálni kényszerült, mert Izrael nem titkolta, hogy vadászik rá. Nemcsak a megszállt palesztin területek felszabadításáért és Izrael elpusztításáért küzdő mártírnak, de a libanoni iszlamista állam létrehozásának a tervével Libanon „megmentőjének” tartotta magát. Szinte a föld alatt élt, a likvidálása megint csak azt bizonyította, hogy Izrael rendkívüli módon be tudott épülni a szervezetbe.

Az izraeli hadsereg – a saját közlése szerint – célzott támadást hajtott végre Bejrút Dahijeh déli kerületében, ahol egy lakóövezet alatt épült ki a Hezbollah főhadiszállása. Talány, hogy Naszrallah miért mert megjelenni a szervezet központjában. Talán mert nem hitte, hogy Izrael őt is „el akarja kapni”. Mindenesetre a követői szemében úgy halt meg, ahogy élt, mártírként. Izraelben viszont a terror fő apostolának tartották.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.