Az ország 2022 óta súlyos gazdasági gondokkal küzd, az IMF népszerűtlen reformokhoz és megszorítási intézkedésekhez kötötte a hitelfolyósítást.
A marxista Anura Kumara Disszanajake (nyitóképünkön) nyerte a Srí Lanka-i elnökválasztást. Disszanajake a szavazatok 42,3 százalékát szerezte meg, legyőzte a szintén ellenzéki Szadzsit Premadaszát, az ország két éve hatalmon lévő átmeneti elnöke, Ranil Vikremeszinghe, aki független jelöltként indult, a harmadik helyen végzett. Az elnököt öt évre válaszják, és egyszer újraválasztható.
Sokan a mostani voksolást egyben a kormány reformprogramjáról szóló szavazásként fogták fel, miután az ország az elhibázott gazdaságpolitika következtében 2022-ben történetének legsúlyosabb válságát élte át, üzemanyag-, élelmiszer- és gyógyszerhiánnyal, valamint száguldó inflációval.
A gazdasági megpróbáltatások nyomán zavargásokba torkollt tömegtüntetések törtek ki, amelyek nyomán Gotabaja Radzsapaksza akkori elnök kénytelen volt külföldre menekülni és lemondani tisztségéről.
A választási bizottság elnöke a helyi Daily Mirror című lapnak nyilatkozva az ország történetének legbékésebb választásáról számolt be. A szavazás után így is országos kijárási tilalmat rendeltek el a hatóságok “a közbiztonság fenntartása érdekében”. A Daily Mirror szerint a kényszerintézkedés hatálya helyi idő szerint vasárnap délig tartott.
Disszanajake választási kampányában a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötött megállapodás újratárgyalását ígérte, aminek keretében az IMF mintegy 3 milliárd dolláros segélycsomagot biztosított a gazdasági nehézségekkel küzdő szigetállamnak. A hitelfolyósítás azonban szigorú feltételekhez, így bizonyos népszerűtlen reformok és megszorítási intézkedések végrehajtásához kötött.