Világ hvg.hu 2024. szeptember. 20. 06:44

Nem valószínű, hogy Biden elnök ciklusa alatt létrejöhet a tűzszünet Izrael és a Hamász között

A Fehér Ház korábban azt igyekezett hangsúlyozni, hogy küszöbön áll a megállapodás, ám most több tisztviselő is elismerte, hogy a háborús felek a jelenlegi keretek között nem fognak megegyezni.

Nem valószínű, hogy Biden elnök ciklusa alatt létrejöhet a tűzszünet Izrael és a Hamász között – írja a The Wall Street Journal több, a Fehér Házból, a Pentagonból és a külügyminisztériumból származó forrására hivatkozva.

„A közeljövőben nem várható megállapodás. Abban sem vagyok biztos, hogy valaha létrejöhet” – mondta egyikük a lapnak.

Ez azért is különös, mert korábban a Fehér Ház igyekezett azt a látszatot kelteni, mintha bármelyik pillanatban bekövetkezhetne a gázai tűzszünet aláírása, sőt azt is közölték, hogy a felek az egyezmény szövegének 90 százalékában egyetértenek.

A mostani borúlátásukat a tisztviselők azzal indokolják, hogy egyfelől Izrael sokallja a túszokért cserébe szabadon engedendő palesztin foglyok számát, illetve a legutóbbi libanoni események is bonyolítják a helyzetet.

„Ez csak a kezdet” – hadüzenettel érhet fel a csipogókkal és adóvevőkkel elkövetett izraeli támadás Libanonban

Elrettentés, erőfitogtatás, megelőző csapás vagy provokáció – latolgatják elemzők a libanoni Hezbollah ellen személyhívók, majd kézi rádiós adóvevők felrobbantásával elkövetett példátlan izraeli támadások célját. A „miért most?” kérdésre sincs egyértelmű válasz, hacsak az nem, hogy Izrael a gázai háború helyett immár sokkal inkább az északi frontra tekint.

Amerikai kormánytisztviselők szerint az is gondot jelent, hogy a Hamász követeléseket támaszt, majd miután ezeket Izrael és az USA elfogadja, rendre visszatáncol. Ez arra utal, hogy a terrorszervezet nem érdekelt a megállapodásban. Emellett persze az sem használ, hogy Benjamin Netanjahu egyesek szerint kifejezetten szabotálja a tárgyalásokat, mert ezzel próbál gesztusokat tenni a koalíciója szélsőjobboldali tagjai felé.

„Most semmi esélye annak, hogy létrejöjjön” – mondta egy arab ország tisztviselője, miután Izrael támadást indított a libanoni Hezbollah ellen. „Mindenki a választások eredményére vár” – utalt a tisztviselő az USA-ban esedékes elnökválasztásra.

Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó szerdán találkozott a Gázában fogva tartott hét amerikai túsz hozzátartozóival, és közölte velük, hogy Biden elnök számára a szabadon bocsátásuk biztosítása prioritást jelent. A családok ugyanakkor csalódottak a kézzelfogható eredmények hiánya miatt.

A tárgyalási folyamat stagnálására utalt John Kirby, a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője is szerdán, amikor elismerte, hogy az egy héttel korábbi helyzethez képest nem jutottak közelebb a megállapodáshoz. Kirby ugyanakkor azt is kijelentette: a kormány továbbra is azon lesz, hogy elérje a diplomáciai áttörést.

A helyzet közben bonyolódik, nem utolsósorban az elmúlt napok libanoni eseményei okán. A magyar szállal is rendelkező csipogómerényletet (amikor a Hezbollah több száz tagjának robbant fel egyszerre a személyhívója) a Hezbollah vezetője, Hasszan Naszrallah hadüzenetként értékelte, és közölte, hogy a szervezet mindaddig folytatni fogja a támadásokat Izrael ellen, amíg véget nem ér a gázai háború.

Közben az izraeli védelmi miniszter is arról beszélt, hogy a Hezbollah elleni légicsapásokat addig nem állítják le, amíg az ország északi részéről kitelepített 70 ezer izraeli állampolgár vissza nem térhet otthonaiba.

Kaiser Ferenc a csipogókról: Szinte lehetetlen behozni 15 kiló katonai minőségű robbanóanyagot Magyarországra

A magyar kormánynak sűrűn kell kommunikálnia, hogy Magyarországnak semmi köze nem volt ahhoz a budapesti bejegyzésű vállalathoz, amely vélhetően a Moszad fedőcégeként vagy „megvezetett balekként” közreműködött a Libanonban több ezer ember sebesülését és tíznél is több ember halálát okozó személyhívók legyártásában. Ezt Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Nemzetközi Biztonsági Tanulmányok Tanszékének egyetemi docense mondta a HVG-nek.

Hirdetés