Komoly dilemmát jelent, hogy mihez kezdjen a Demokrata Párt Kamala Harrisszel, akit sokan nem tartanak alkalmas elnökjelöltnek, viszont az alelnök vitathatatlanul népszerű a fekete és a női választók körében.
A Joe Biden visszalépését követő órákban prominens demokraták, illetve a párt fontos anyagi támogatói (Hillary Clinton, Gavin Newsom, Soros György) egymás után sorakoztak fel Kamala Harris mögött, ugyanakkor hallani olyan hangokat is, amelyek értetlenségüket fejezték ki a nagy sietség miatt – írja a Bloomberg.
Utóbbiak szerint a párt augusztusi chicagói nagygyűlésén magukat megmérettető jelöltek jó sajtót jelentenének a Demokrata Pártnak, és felkeltenék a választók érdeklődését is. A támogatók közül többen úgy nyilatkoztak, hogy örülnének, ha ennek a végén Harris győzne, azt azonban nem szeretnék, ha az alelnök verseny nélkül kapná meg a jelöltséget.
Ugyanakkor erről nem a támogatók, hanem a demokraták megválasztott képviselői és a párt hivatalnokai döntenek majd. A véleménykülönbség azonban jól láthatóvá tette a demokraták és a párt anyagi támogatói közötti szakadást.
A támogatók szerint Kamala verseny nélküli indítása különösen azért tűnne problémásnak, mert a demokrata párt vezetése épp ugyanígy nem tűrt el semmiféle kihívást Biden elnökjelöltségével szemben sem, annak pedig most már köztudott, hogy mi lett a vége.
Emellett azonban tény az is, hogy nagyon nehéz megkerülni Kamala Harrist, aki alelnökként a demokrata párt legmagasabb rangú színes bőrű nője, és élvezi a demokraták két legfontosabb választói csoportjának, a nőknek és a feketéknek a támogatását.
Nem biztos azonban, hogy ezt a helyzetet érdemes egy támogatók kontra párttagok szembenállássá egyszerűsíteni, mert míg Kamala Harris mögött valóban tekintélyes demokraták sorakoztak fel, de például Barack Obama nem tett ilyet, a volt elnök csak Biden visszalépését dicsérte meg, Harris esetleges jelöltségéről nem mondott semmit.
Persze nemcsak az elnökjelölt, de az alelnökjelölt személye is komoly találgatásokra ad okot a demokrata táborban. A Bloombergnek nyilatkozó támogatók szerint öten jöhetnek számításba:
- Gretchen Whitmer michigani kormányzó,
- Andy Beshear kentuckyi kormányzó
- William McRaven nyugalmazott tengernagy,
- Roy Cooper észak-karolinai kormányzó,
- Josh Shapiro pennsylvaniai kormányzó.
Mindenesetre Donald Trump kampánystábja már megeresztett pár üdvlövést Harris felé, kijelentve, hogy az alelnök legalább akkora vicc, mint Biden volt, sőt, ő még a jelenlegi elnöknél is rosszabb teljesítményt fog nyújtani. Ezeket a kiszólásokat persze nyugodtan iktathatjuk a szokásos trumpizmusok közé, azonban abból a szempontból jelentősek, hogy ezek szerint Trump maga is arra számít, hogy Harris lesz a kihívója.
Anyagi szempontból is jó választásnak tűnik Harris, hiszen egy új elnökjelöltnek nulláról kellene kezdenie a kampány-hozzájárulások összegyűjtését, míg alelnökjelöltként Harris hozzáférhet a Biden-kampány kasszájában jelenleg még meglévő 96 millió dollárhoz.