Világ MTI 2024. július. 10. 22:03

A szlovák elnök szerint az Ukrajnának szánt légvédelmi rendszerek hiányozni fognak a régiós NATO-tagországoknak

Peter Pellegrini attól tart, továbbra sem lesz hatékony légvédelmük.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

„Szlovákia kulcsfontosságúnak tekinti a NATO keleti szárnya légvédelmének megerősítését, de ha Ukrajnának újabb légvédelmi rendszereket küldenek, ez azt jelenti, hogy nem marad elég belőlük az észak-atlanti szövetség tagországai számára” – mondta a washingtoni NATO-csúcson Peter Pellegrini szlovák államfő.

Az elnök Joe Biden amerikai elnök bejelentésére reagált, miszerint az Egyesült Államok és néhány másik NATO-tagállam a következő hónapokban több tucat újabb légvédelmi rendszert, köztük legalább négy Patriotot tervez küldeni Ukrajnának.

Biden a NATO-csúcson: Új légvédelmi rendszereket kap Ukrajna

Az amerikai elnök szerint Ukrajna szabad ország, és az is marad.

A szlovák elnök az Egyesült Államok és Európa hadiiparának lehetséges gyártási kapacitásaival összefüggésben is hangot adott aggályainak, és megjegyezte, attól tart, Szlovákia légtere továbbra is hatékony védelem nélkül marad. Megjegyezte azt is, hogy Ukrajna NATO-csatlakozásának kérdése csak akkor lesz aktuális, amikor az országban már béke lesz, és ha azzal az észak-atlanti szövetség összes tagállama egyetért.

Szlovákia még tavaly tavasszal, az előző kormány idején, Eduard Heger ügyvezető kabinetjének döntésével – teljes vadászrepülőgép-állományát – 13 darab MiG–29-est, illetve egy Kub légvédelmi rendszert adott át Ukrajnának, illetve már egy évvel korábban ugyancsak Kijevnek ajándékozták az ország SZ–300-as légvédelmi rendszerét is. A döntéssel összefüggésben Robert Kalinák jelenlegi védelmi miniszter a múlt hónapban jelentette be, hogy az ügyben eljárást indítanak, mert szerinte a Heger-kabinetnek ügyvezető kormányként nem volt hatásköre ilyen fajsúlyos kérdésben döntést hozni.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.