Világ hvg.hu 2024. május. 22. 08:30

Norvégia és Spanyolország pár napon belül hivatalosan is elismeri a palesztin államot, Írország is csatlakozik hozzájuk

Több ország is támogatja a kétállami megoldást.

Jonas Gahr Store norvég miniszterelnök szerdán reggel bejelentette, hogy az országa május 28-ától elismeri a független palesztin államot. Szerinte a Gázában zajló háború teljesen világossá tette, hogy a béke és a stabilitás elérésének előfeltétele a palesztin kérdés megoldása, és úgy véli, hogy a kétállami megoldás Izrael számára is kedvező. Hozzátette, ezzel a lépéssel azt üzenik más országoknak, hogy kövessék Norvégiát.

Vannak államok, amik ezt már meg is tették. Ahogyan arra számítani lehetett, Spanyolország is döntött, Norvégiához hasonlóan ők május 28-át adták meg hivatalos dátumnak, illetve Simon Harris ír miniszterelnök is szerdán reggel jelentette be, hogy el fogják ismerni a palesztin államot. Micheál Martin ír külügyminiszter közben pedig megerősítette, ők is május 28-ához tartják magukat.

Harris szerint “a tartós béke csak egy szabad nép szabad akarata alapján biztosítható”. Hozzátette, elképzelhetetlen és elfogadhatatlan a humanitárius katasztrófa, ami Gázában zajlik, de leszögezte azt is, amit a Hamász művelt október 7-én az barbárság, és ismét hangsúlyozta, hogy a túszokat szabadon kell engedni. “De Hamasz nem azonos a palesztin néppel. A mai döntés Palesztina elismeréséről a békés jövő megteremtése érdekében született” – jegyezte meg, és hozzáfűzte, saját példájukból tudják, hogy mit jelent ha elismerik egy ország függetlenségét.

A bejelentéssekkel egy időben Izrael vissza is hívta Írországba és Norvégiába küldött nagyköveteit, és ahogyan arra számítani lehetett azóta Izrael spanyolországi nagykövetét is visszarendelték. A legújabb hírek szerint pedig berendelik majd a három ország izraeli diplomatáit is. „Nem merül feledésbe, hogy Spanyolország, Norvégia és Írország úgy döntött, hogy aranyérmet oszt Hamász gyilkosainak és erőszaktevőinek” – tette hozzá, és megjegyezte a nagyköveteknek meg kell nézniük azt a videót is, ami izraeli katonanők elrablásáról készül, hogy érezzük országuk döntésének súlyát. “Izrael nem tűr csendben, a lépésüknek komoly következményei lesznek.”

Izrael: csak a terrorizmust jutalmazná az a négy európai ország, amelyik a palesztin állam elismerésére készül

Spanyolország pénteken jelentette be, hogy Szlovéniával, Máltával és Írországgal összhangban megteszi az első lépéseket a ciszjordániai területek és a Gázai övezet palesztin államként elismerése érdekében.

A ciszjordániai székhelyű palesztin külügyminisztérium természetesen örömmel fogadta a bejelentéseket, és nyilatkozatukban arra szólították fel a többi országot, hogy “a lehető leghamarabb” kövessék Írország, Norvégia és Spanyolország példáját.

A fejleményekre pedig reagált a Hamász is, az AFP-nek az egyik vezetőtisztségviselő, Bassem Naim azt nyilatkozta, a palesztin nép bátor ellen-, illetve helytállásának köszönhető, az, hogy több ország is elismerte az palesztin államot. Hozzátette, ez fordulópont jelent a palesztin kérdéssel kapcsolatos nemzetközi álláspontra vonatkozóan.

A Palesztinai Felszabadítási Szervezet részéről Husszein al-Sejk nyilatkozott a fejleményekről, ő is osztja azt a véleményt, hogy palesztin állam elismerése “az út a stabilitáshoz, biztonsághoz és békéhez a térségben”, és ez egy történelmi pillanat.

Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök a múlt héten beszélt arról, hogy elismerhetik a palesztin államot, és valószínűleg ő is szerdán fogja nyilvánosságra hozni, ez mikor lesz hivatalos. Sánchez, aki már korábban is bírálta Izraelt a gázai offenzíva miatt, többször is kijelentette, hogy az ún. kétállami megoldás továbbra is az egyetlen megoldás a közel-keleti válságra.

A spanyol miniszterelnök mindemellett elítéli a terrorcselekményeket, amiket a Hamász elkövetett, és elismeri, hogy Izraelnek joga van megvédeni magát, de hangsúlyozta, ez nem járhat „ártatlan civilek, köztük több ezer gyermek halálával”. Ami pedig a mostani bejelentést illeti, leszögezte, azzal nem a Hamász mellett tették le a voksukat, és nem Izrael és a zsidók ellen irányul, a békés együttélés a cél.

„Sok oka van annak, hogy elismerjük Palesztinát, ezt három szóban foglalhatjuk össze: béke, igazságosság és következetesség. Biztosítanunk kell, hogy a kétállami megoldást tiszteletben tartsák és kölcsönös biztonsági garanciákat kell nyújtani. Alapvető fontosságú, hogy a két fél tárgyaljon a békéről, ezért ismerjük el a palesztin államot” – mondta a parlament előtt tartott beszédében, amit állva tapsoltak meg.

Hozzátette, nem lehet kettős mérce, Palesztinában ugyanúgy segíteni kell, mint Ukrajnában, “Humanitárius segélyt kell küldenünk, és segítenünk kell a menekülteket, ahogyan már most is tesszük. De ennél még többre van szükség.”

Ugyan például az Egyesült Államok és Nagy-Britannia hivatalosan nem tette meg ezt a lépést, a világ nagy része már elismeri Palesztinát államként, május elején az ENSZ Közgyűlés 193 tagjából 143-an például megszavazták Palesztina csatlakozását, és ez csak független államok számára lehetséges. Ami kifejezetten az arab országokat illeti, többen azon az állásponton vannak, hogy a háború után segítenének Gáza újjáépítésében, illetve a rendfenntartásban, de csak amennyiben a nyugati országok elismerik Palesztinát.

A BBC szerint meglepő lehet, hogy Belgium ma nem tett bejelentést, hiszen Alexander De Croo belga miniszterelnök is bírálta az izraeli offenzívát amikor tavaly novemberben Pedro Sánchez oldalán meglátogatta a rafahi határátkelőt, úgy tűnt, közös ügyüknek tekintik a gázában kialakult helyzet megoldását.

Petra De Sutter, Belgium miniszterelnök-helyettese szerint Belgiumnak követnie kell példát, de egyelőre nincsenek konkrét tervek azon túl, hogy a mai kormányülésen megvitatják a kérdést.

Hozzá kell tenni, a kormánykoalícióban nem mindenki támogatja azt, hogy elismerjék a palesztin államot, ráadásul kevesebb mint három hét van hátra a szövetségi, régiós, illetve az európai parlamenti választásokig. Emellett az ország tölti be Európai Tanács soros elnöki tisztséget, így lehet, hogy egyelőre szívesebben töltenének be közvetítői szerepet.

Eközben Nemzetközi Büntetőbíróság (International Criminal Court – ICC) főügyésze által hétfőn elfogatóparancs kiadását kérte a bíróság illetékes kamarájától Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök és védelmi minisztere, illetve a Hamász három legfőbb vezetője ellen is.

(via Guardian, BBC)

Hirdetés