Politico: Az EU és a NATO számára is probléma, hogy Romániában szélsőjobbos, oroszbarát jelölt nyerte az elnökválasztás első fordulóját
A Süddeutsche Zeitung szerzője szerint az Oroszország elleni szankciók már annyit sem érnek, mint a papír, amelyre nyomtatták őket. A Trump-elnökség lehetséges gazdasági hatásait elemzi a The Guardian, a Der Standard és a Financial Times. Még Magyarország is besokallt attól, hogy Moszkva bevonta a háborúba Észak-Koreát, írja a Frankfurter Rundschau. A FAZ szerint a V4 halott, Lengyelország északon keres szövetségeseket. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
The Washington Post
Végre a diplomácia kerekedett felül a Közel-Keleten, ahol pedig most a háborúnak van szezonja – fejti ki a biztonságpolitikai szakértő, David Ignatius, miután életbe lépett a szívós amerikai közvetítéssel tető alá hozott tűzszünet Dél-Libanonban. Ily módon remény nyílik arra, hogy rendeződik a viszály a térségben.
Bejrút évtizedek óta először esélyt kap, hogy visszanyerje a szuverenitást saját területe fölött. A fejlemény Izrael győzelmét jelenti a Hezbollah ellen. Egyben a Biden-kormányzat diplomáciai sikerét hozza, miután Washington egy éve hiába kísérletezik azzal, hogy elhallgassanak a fegyverek Gázában. De a kijelölt megbízott így is hónapokon át ingázott Bejrút és Jeruzsálem között.
Az elnök közölte, hogy dolgoznak az izraeli–szaúdi viszony rendezésén, ami diplomáciai koronaékszer lenne Netanjahu, illetve a szaúdi trónörökös számára. Biden szerint az egyezség elvezethet a palesztin államhoz, ám az ilyen kijelentések idáig heves ellenállásra ösztökélték az izraeli kormányfőt. Neki Gázában az a nagy baja, hogy nincs elképzelése, miként legyen, ha befejeződik a hadművelet.
Libanonban viszont a hadsereg átveszi a Hezbollah eddigi menedékeit, amint kivonulnak az izraeli egységek a következő 60 napban. Ha ez sikerül, megkezdődik az ország újjáépítése hosszú évtizedek háborúskodása után. Úgy tudni egyébként, hogy Irán közvetítők útján szintén közreműködött a megoldásban.
Egy veterán libanoni újságíró úgy értékelte: a szerződés messze nem tökéletes, de mindkét fél számára kínál előnyöket, ezért lehet, hogy sikerre vezet, főként, miután az alternatíva szörnyű volna. A régió továbbra is tűzfészek marad, de most legalább van némi remény, hogy lassan véget érhet a lidércnyomás, írja a cikk.