Nemcsak mérgezők, még a biológiai sokféleségnek sem tesznek jót, és a halászok is bosszankodhatnak miattuk.
A horvátországi Isztriai-félszigeten, a Medulin-öbölben található Ceja sziget közelében a gömbhalfélék családjába tartozó ezüst csikóhal (Lagocephalus sceleratus) több példánya is felbukkant. Az egyiket 19 méteres mélységben fogta ki egy szlovén halász. A csikóhalat ezután a rovinji Tengerkutatási Központba vitték – írja helyi forrásokra hivatkozva a Travelo.
Jučer (13.5.) kraj otoka Ceja u Medulinskom zaljevu uočeno je 7 jedinki srebrenopruge napuhače (Lagocephalus…
Posted by Aquarium Pula on Monday 13 May 2024
Az Aquarium Pula Facebook-oldala szerint az ezüst csikóhal szervezete egy rendkívül erős, tetrodotoxin nevű mérget termel, amely fogyasztása súlyos egészségügyi problémákat és akár halált is okozhat. A tetrodotoxin leginkább az ivarmirigyekben és a májban koncentrálódik, de jelen van a bőrben is. Becslések szerint 1-2 mg már halált okoz.
Mint posztjukban írják, az ezüst csikóhal egy invazív faj, amely az Indiai- és a Csendes-óceán trópusi területeiről származik, és a Vörös-tengerből, a Szuezi-csatornán keresztül jutnak el a példányai a Földközi-tengerbe. Ahol megjelennek, ott ragadozó természetük és természetes ellenségeik hiánya miatt negatívan befolyásolják a biológiai sokféleséget, ráadásul tönkreteszik a halászok eszközeit, hogy zsákmányhoz jussanak.