Szakértők szerint minden jel erre utal.
Kedden érte légicsapás a gázai Al Ahli kórházat, azóta pedig mindenki azt találgatja, hogy az izraeli hadsereg vagy a palesztin terrorszervezetek egyike indította-e a rakétát, amely közel ötszáz ember halálát okozta.
Mint beszámoltunk róla, a Hamász egyből Izraelt vádolta meg háborús bűncselekménnyel, az izraeli hadsereg viszont egy hanganyag és egy videó közreadásával igyekezett bizonyítani, hogy nem ők a felelősek a kórház elleni támadásért, hanem az Iszlám Dzsihád egy meghibásodott rakétája okozta a tragédiát.
Most a Guardian nyílt forrásból származó információk alapján igyekezett rekonstruálni, hogy mi történhetett.
Ezek szerint a kórházba való becsapódás helyi idő szerint 18 óra 59 perckor történt. Az Al Jazeera által sugárzott és a Guardian által ellenőrzött videófelvételen az látszik, hogy egy rakéta emelkedő röppályát követ Gáza felett, és a levegőben lángra lobban. Pillanatokkal később robbanás látható a kórháznál
Kedden este, vagyis a becsapódás idején a Hamász fegyveres szárnya, az al-Kasszam brigádok Telegram-csatornáin folyamatosan friss híreket közöltek az Izrael elleni támadási kísérletekről. A 19 órakor érkező bejegyzések Asdódra kilőtt rakétákról számoltak be, majd Tel-Aviv elleni támadásról írtak. 20 óra 14 perckor a Hamász újabb posztot közölt, amelyben leírta, hogy az al-Kasszam brigádok R160-as rakétával célba vették az észak-izraeli Haifa városát. Ezt azonnal sajtónyilatkozat követte, amelyben Izraelt hibáztatták a kórházban történt robbanásért, amelyet „szörnyű mészárlásnak" neveztek.
Ugyanakkor Marc Garlasco, a Pentagon korábbi vezetője a Guardiannek elmondta: „A kórház területén lévő kráter nem olyan, mint amilyet egy légicsapás okoz. Sokkal valószínűbb, hogy egy olyan fegyverről van szó, amely meghibásodott, és nagy területen szórta szét a töltetét.” Hozzátette: „A károk szintén nem olyanok, mint amilyeneket egy JDAM típusú rakéta okoz.”
A JDAM, vagyis a Joint Direct Attack Munition egy precíziós irányítású levegő-föld fegyverrendszer, amely az izraeli arzenál része.
Justin Bronk, a londoni Royal United Services Institute vezető kutatója is azt mondta, a pusztításról készült képeken nem volt látható nagyobb kráter vagy nyilvánvaló repeszmintázat, amely a JDAM-re utalna. „Ha valóban ekkora a kár mértéke, akkor azt mondanám, hogy a légicsapás kevésbé tűnik valószínűnek, inkább egy robbanást és üzemanyagtüzet okozó rakétahiba történhetett" – tette hozzá.
Az izraeli hadsereg szóvivője, Daniel Hagari elmondta, hogy a hadsereg megállapította, hogy a robbanás idején nem hajtottak végre légi, szárazföldi vagy tengeri támadást a térségben.
A BBC-nek a gázai Al Ahli kórházban dolgozó londoni orvos, Ghassan Abu-Sittah elmondta, a kedden történt robbanás sebesültjeinek 40 százaléka gyermek.