A jelöltek mellett a hírügynökségek csatája is ez, hiszen eltérő eredményeket közölnek: most mindenesetre az tűnik valószínűnek, hogy lesz második forduló.
Itt maradunk, amíg nincs végeredmény – jelentette ki a legfőbb ellenzéki jelölt, Kemal Kilicdaroglu, a Köztársasági Néppárt (CHP) elnöke. Beszédében immár többedszerre azzal vádolta a választási tanácsot, hogy húzza az időt az eredmények közlésével és felszólította őket, hogy ne akadályozzák meg a nép akaratát. „Az országnak türelme elfogyott. Nem lehet manipulációval változtatni a helyzeten, ne féljünk az emberek akaratától" – fogalmazott az ellenzéki vezető.
Nem sokkal korábban Ankara polgármestere úgy nyilatkozott, hogy optimista, szerinte bár lesz második forduló, az eredmények alakulása azt mutatja, hogy Kilicdaroglu lesz a nyertese az első körnek.
Az AA török állami hírügynökség azt közölte, már nincs meg az első forduló megnyeréséhez szükséges 50 százaléka Erdogannak, hiszen a szavazatok több mint 90 százalékának összeszámolása után 49,86 százalékon áll. E szerint az adatok szerint az elnökválasztáson Kilicdaroglu a második helyen áll a szavazatok 44,38 százalékával.
A parlamenti választáson a kormányoldali pártszövetség, a Nép Szövetsége jelenleg 50,49 százalékot tudhat magáénak, ami 269 mandátumot jelentene a 600 fős törvényhozásban. A legnagyobb, CHP-vezette ellenzéki pártszövetség, a Nemzet Szövetsége pillanatnyilag 34,55 százalékkal 168 mandátumot szerezne a parlamentben. A második legjelentősebb ellenzéki összefogás, a Munka és Szabadság Szövetsége, amely nagyrészt a kurdbarát képviselőjelölteket tömöríti, jelenleg a voksok 9,58 százalékával és 59 mandátummal számolhat.
A CHP szerint az Anka magánhírügynökség adatai az Anadoluétól eltérő képet mutatnak: ott Erdogan 49,03 százalékon, Kilicdaroglu pedig 45,23 százalékon áll 94,45 százalékos feldolgozottságnál.
Az AA azt is közölte, hogy még több mint 14 millió szavazatot kell összeszámolni.
Az eredmények közötti eltérés azért nagyon fontos, mert ha Erdogan 50 százalék fölötti eredményt ér el, azzal második forduló nélkül nyeri meg a választásokat.
Az ellenzéknek kedvezhet, hogy a számlálásnál a nagyvárosok maradnak a végére, hiszen ott kell a legtöbb szavazatot számba venni, ezek pedig rendszerint ellenzéki érzelműek. Isztambulnak és Ankarának is ellenzéki polgármestere van. 80,48 százalékos feldolgozottság mellett Erdogan még 50,43 százalékkal állt az élen. Kilicdaroglunak ekkor 43,77 százaléka volt. A CHP szerint az Anka magánhírügynökség adatai ugyanakkor már akkor is más képet mutattak: ott Erdogan 48,63 százalékon, Kilicdaroglu pedig 45,61 százalékon állt.
Az ellenzéki pártok mindenesetre optimisták, többen bejelentették, hogy nyerésre állnak: volt, aki szerint az elnök személye meg fog változni, más szerint Kilicdaroglu már az első fordulóban megnyerheti a választást, megint más annyit mondott: „A változás hamarosan bekövetkezik". Mindemellett többen megvádolták Anadolu hírügynökséget, hogy csak Erdogan szekerét tolja.
A török ellenzék azzal vádolja az állami hírügynökséget, hogy hamis részeredményeket közöl
Törökország demokratikus jövője a tét a hétvégi választáson, ahol a hátrányos körülmények ellenére győzhet az ellenzék, amelynek esélyt ad, hogy a gyengébbik jelöltje a finisben visszalépett. Tayyip Erdogan elnök szabálytalanságokat is bevet, hogy megtartsa hatalmát.
Mindez azután történt, hogy Kilicdaroglu azzal vádolta meg a Legfelsőbb Választási Tanácsot, hogy direkt nem adja ki gyorsan az adatokat. Ahmet Yener, a tanács vezetője végül egy nagyon rövid nyilatkozatot adott ki, melyben tagadta a vádakat, majd közölte, hogy Törökországban a szavazatok 47,08%-át, külföldön pedig a szavazatok 12,60%-át számolták meg eddig. Arra a kérdésre, hogy melyik jelölt áll az élen, nem válaszolt.