Skandináv közszolgálati televíziók közös nyomozása hétről hétre tár fel részleteket a tavaly szeptemberben történt robbantásról, most úgy tűnik, orosz haditengerészeti hajók lehettek a közelben amikor az eset történt.
Három, az orosz haditengerészethez tartozó hajót figyeltek meg közvetlenül a szabotázsakció előtt a Balti-tengeren, közel ahhoz a helyhez, ahol az Északi Áramlat gázvezetéket felrobbantották – írja a Reuters négy skandináv közszolgálati televízió közös nyomozására hivatkozva. Az orosz haditengerészet hajóit műholdfelvételek és az orosz flotta lehallgatott rádióbeszélgetései alapján követték nyomon.
A dán, svéd és német hatóságok szerint szándékos volt a tavaly szeptemberben történt robbantás, amely megrepesztette az Északi Áramlat 1 és az újonnan épült Északi Áramlat 2 gázvezetéket. A vezetékek Oroszországot és Németországot kötik össze a Balti-tenger alatt, de már a robbantás előtt leállt rajtuk a gázszállítás.
A nyomozás megállapította, hogy tavaly júniusban és szeptemberben orosz hajók a szentpétervári és a kalinyingrádi haditengerészeti támaszpontokról a dán Bornholm szigetétől északkeletre fekvő területre hajóztak, oda, ahol a robbantás történt. Az egyik, egy SB-123 nevű, mini-tengeralattjárók vízre bocsátására alkalmas vontatóhajó szeptember 21-én és 22-én biztosan a térségben tartózkodott.
A skandináv televíziók sorozatot készítettek Oroszország északi-tengeri tevékenységéről. Az első részben azt tárták fel, hogyan készül Oroszország szélerőműveket és kommunikációs kábeleket szabotálni az Északi-tengeren, legutóbb pedig azt mutatták be, hogy a dán parti őrség egyik járőrhajója egy víz alatti műveletek végrehajtására alkalmas orosz hajót észlelt napokkal az Északi Áramlat elleni robbantás előtt.
Az Északi Áramlatot az orosz–ukrán háború kitörése után több mint fél évvel robbantották fel. A tettesek kiléte ismeretlen, bár találgatások bőven vannak, a történteket követően az oroszok és a nyugati szövetségesek egymásra kezdtek mutogatni. Moszkva az amerikaiakat és a briteket is megvádolta a terrorcselekménnyel, közben az amerikai médiában felmerült az ukránok szerepe is, egy híres amerikai oknyomozó újságíró pedig arról írt, hogy Washington áll a robbantás mögött. A dánok, a svédek és a németek közösen nyomoznak az ügyben, hivatalosan még nem neveztek meg tettest, vagy akár gyanúsítottat.