Gulyás Gergely korábban elmondta, Magyarországon erre nem kerülne sor.
Nemzetközi és büntetőjogi értelemben is kötelesek lennének az osztrák hatóságok letartóztatni Vlagyimir Putyint, ha belépne az országba, miután március közepén a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) nemzetközi elfogatóparancsot adott ki az orosz elnök ellen – mondta Ausztria Európa-ügyi minisztere, Karoline Edtstadler a Tagesspiegel című lapnak adott interjújában. Ugyanerre a kérdésre korábban Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter azt válaszolta, a magyar jogrend szerint nem tudnánk letartóztatni Putyint, mondván a magyar parlament nem hirdette ki hivatalosan a hágai büntetőbíróság statútumát.
Az osztrák politikus beszélt arról is, hogy bár országa semleges, az ukrajnai háború sok mindent megváltoztatott és Európának újra kell gondolnia védelmi politikáját, különösen a kiberbiztonság területén. Mint mondta, katonai értelemben ragaszkodnak a semlegességhez és nem szállítanak fegyvert a megtámadott országnak, de humanitárius és gazdasági ügyekben kiállnak Ukrajna mellett – politikailag ugyanis semmiképp sem függetlenek a kérdésben.
Utóbbihoz hozzátette, a nemzetközi elhatározásokhoz és a szankciókhoz is tartják magukat, de ez nem jelenti azt, hogy minden gazdasági kapcsolat megszakad Oroszország és az uniós tagállamok között, hiszen korábban is volt rá példa, hogy olyan országokkal is van gazdasági együttműködés, ahol az emberi jogok sérülnek. Edtstadler szerint hiba volt ekkora mértékű energiafüggőségbe kerülni Moszkvával, de ezt ellensúlyozzák a háború kitörése óta tett, ezt kiegyensúlyozó lépések.